18. týždeň: E-stretnutia, rúškomaty a pozitívne prognózy

Vraciame sa späť do života. Nariadenia sa uvoľňujú a prevádzky postupne otvárajú. Aj keď sa z miernejších opatrení tešíme, pach pretrvávajúcej epidémie je nepopierateľný.

Len máločo dnes funguje po starom. Nadýchnuť sa čerstvého vzduchu bez strachu a pohoršených pohľadov je utópia. Rúška nás budú sprevádzať možno aj ďalší rok, mali by sme to vziať ako holý fakt a dostatočne sa zásobiť. V Nitre fungujú dva rúškomaty, vďaka ktorým si túto prepotrebnú ochranu zabezpečíte bezkontaktne a prakticky kedykoľvek.

Stále pretrvávajú aj obmedzenia týkajúce sa spoločenských udalostí, akými sú napríklad svadby. Nitra ide vlastnou cestou – sobáše zatiaľ nepovolila. Veď ako by to vyzeralo, keby sa na radnici veselo oddávali páry, zatiaľ čo starí rodičia by sedeli kdesi medzi štyrmi stenami, bezpečne izolovaní od všetkého a každého. Bolelo by to pri srdci, nás aj ich. Moderné technológie predsa nevyriešia všetko…

Izolácia a neinformovanosť vyvolávajú len strach. Ak človek nevie, do čoho ide, bojí sa. Je to prirodzená reakcia tela. Viete si predstaviť, ako sa musia cítiť repatrianti? Niektorí z nich nemali šťastie a nedostali o svojom ďalšom pôsobení v domovine takmer žiadne informácie. Svoj príbeh nám vyrozprával Juraj, ktorý sa po návrate z USA ocitol v Kunove pri Senici.

Aké opatrenia nás čakajú ďalej, nevieme. Podľa analytikov z Inštitútu zdravotnej politiky sme však na dobrej ceste. Vďaka disciplíne a tvrdým nariadeniam sme šírenie vírusu dostali pod kontrolu a naše zdravotníctvo by nákazu malo zvládnuť vo všetkých troch predpokladaných scenároch. Bude to však trvať dlho a počas tejto doby nesmieme poľaviť v obozretnosti, inak sa vývoj epidémie môže zhoršiť.

Najúčinnejšou prevenciou pred šírením vysoko virulentných ochorení je nestretávanie sa veľkého počtu ľudí na jednom mieste. Ak máte podozrenie, že môžete byť nakazení, na odbery sa môžete objednať cez aplikáciu – bez nutnosti priameho kontaktu s personálom alebo inými pacientmi. Jednoducho sa dostavíte v konkrétny čas na určené miesto a nemusíte pritom ani vystúpiť z auta.

Objavujú sa chýry, že na pandémiu doplácajú najmä negatívni pacienti, ktorí potrebujú akútnu pomoc. Prehliadky, vyšetrenia aj operácie boli preložené, ľudia sa boja obyčajnej návštevy ambulancie či nemocnice. Nepriaznivý trend si všimlo aj vedenie nitrianskej nemocnice a rozhodlo sa s tým niečo spraviť. Zdravotnícke zariadenie tak už nejakú dobu funguje ako dve samostatné nemocničné jednotky, využíva plávajúce lôžka a prevádzkuje špeciálnu covid ambulanciu, v ktorej sú pripravení postarať sa o pacientov z celého regiónu. Pomáhať chorým sú chcú aj nitrianski kňazi.

Dezinfekcia dnes patrí k základnej výbave každej domácnosti, obchodu i úradu. Na začiatku epidémie bola ich dostupnosť všelijaká, dnes sa pracovníci Colného úradu v Nitre snažia takéto zásielky vybavovať prednostne, s cieľom urýchliť ich cestu na slovenský trh.

Sú tu naozaj potrebné. S postupným návratom sa k bežnému životu potrebujeme ochranné pomôcky stále viac, ich nosenie ostáva naďalej povinné. Bez rúška nemôžete na ulicu a nevpustia vás ani do autobusu. Hygienické nariadenia zostávajú v platnosti, aj keď sa opatrenia uvoľňujú a rozširuje sa premávka MHD.

K zabehnutým koľajam sa v polovici mája hodlá vrátiť aj automobilka Jaguar Land Rover. Nábeh do normálne pracovného tempa by mal byť postupný. Skôr, ako sa zamestnanci vrátia do práce, príjme spoločnosť pravidlá a pokyny slúžiace na podporu bezpečnosti. Zamestnanci zatiaľ môžu čerpať špeciálne vyjednanú 80-percentnú pandemickú dovolenku.

Návrat do pôvodného režimu túžobne očakávajú aj rodičia školákov. Či sa žiaci tento školský rok vrátia do lavíc, nie je isté. Vyzerá to však tak, že pandémia spustila začiatok veľkej a trvalej zmeny nášho vzdelávacieho systému. Učenie by malo nabrať nový rozmer – žiadne známky, redukcia učiva, menej času v škole… Svoje návrhy chce nový minister odprezentovať už budúci týždeň.

Kým sa všetko pripraví, štandardizuje a utrasie, musia rodičia zastávať funkciu pedagógov tak, ako vedia. Za polovičný „opatrovateľský“ plat sa snažia svojim deťom natĺcť do hláv všetko, čo učitelia spoza monitorov nakážu. Kým májové sviatky sa postarali o dva predĺžené víkendy a posun termínov vyplácania dôchodkov, zmena mesiaca pre rodičov na OČR nič neznamená. Jedine ak nádej, že tým 25-tisícom, ktorým Sociálna poisťovňa dávku ešte nestihla vyplatiť, konečne pípne SMS z banky.

Sezóna jarných alergií, pandémia, problémy s byrokraciou a neistá budúcnosť neprospievajú nikomu. Po celom tomto hurhaji budú viacerí potrebovať pár dní oddychu. Za vytúženým pokojom nebudú musieť Nitrania cestovať ďaleko. Vedenie Divadla Andreja Bagara pripravuje novú sezónu. Kultúrne vyžiť by sme sa mohli už v polovici augusta.  Načerpať nové sily sa podľa všetkého bude dať aj na Šibeničnom vrchu. Mesto chce zrealizovať projekt krajinného a záhradného architekta a premeniť zalesnenú plochu pod Borinou na oddychový areál s detskými ihriskami a telocvičňou.

Žiaľ, uplynulý týždeň mal aj svoju odvrátenú tvár. Policajné zložky ani hasiči sa rozhodne nenudili. Nedeľný večer skončil tragicky pre niekoľkých účastníkov dopravnej nehody, ktorá si vyžiadala zásah záchranných zložiek. Mestskí policajti, už tradične, riešili množstvo sťažností a incidentov, medzi nimi aj podpaľačstvo, nezodpovednosť či bitku. V týchto dňoch by mali byť počas riešenia prípadov mimoriadne obozretní. Stalo sa napríklad, že ich zavolali k fyzickému napadnutiu, na mieste sa však museli zaoberať i koronavírusom.

Z policajných radov prišli aj dobré správy. Úspech nemožno odoprieť nitrianskym kriminalistom, ktorí pri zásahu zadržali dílerov drog. Počas domovej prehliadky u nich našli veľké množstvo metamfetamínu, konope aj striekačku s bielou kryštalickou látkou. Páchateľom hrozí trest odňatia slobody vo výške 3 až 10 rokov.

K smutným udalostiam tohto týždňa nepochybne patrí správa o úmrtí Vladimíra Dedečka, autora projektu nitrianskej SPU. Bol nositeľom viacerých významných ocenení a jednou z najväčších osobností slovenskej architektúry 20. storočia. Česť jeho pamiatke.

Vladimír Dedeček

Aj keď vám je už dlho, máte chuť sa na všetko sťažovať a občas sa cítite „alone,“ nevzdávajte sa. Od 6. marca spoločnosť prešla dlhý kus cesty. Iste si pamätáte, ako sa na začiatku vravelo, že: „Od toho, ako sa správame dnes, záleží, ako bude pandémia u nás vyzerať o dva týždne.“ No a tu to máte! Gratulujte si, tlieskajte, tešte sa! Len vašou vytrvalosťou, odriekaním a zodpovednosťou sme dnes za kritickou hranicou. A bude ešte lepšie, len nepoľavujme. Spolu to dokážeme, pach epidémie časom vyvetráme a koronavírus zanecháme spomienkam.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password