Ich vypožičanie/zdieľanie má zaistiť kreditná karta, smart phone a registrácia v aplikácii. „Človek alebo zákazník si nahrá dopredu kredit. Predvoľba kreditu je 5, 10, 20 EUR a z tejto „peňaženky“ sa odrátavajú poplatky za jazdu,“ hovorí Alex Tóth, prevádzkovateľ zdieľaných kolobežiek.
Ak neviete kam ich po použití zaparkovať, nevadí, na všetko máte spomínanú aplikáciu. „V aplikácii vidíte jednotlivé zóny. Najväčšia zóna je operačná zóna, keď na ňu kliknete, zobrazí sa vám popis. V tejto zóne môžete jazdiť aj si dočasne pozastaviť svoju jazdu. Ukončiť jazdu môžete len na modro vyznačených miestach,“ vysvetľuje Tóth.
Keď sa vám stane, že budete jazdiť dlhšie a výška kreditu nebude stačiť, treba počítať s tým, že sa dlžoba strhne z platobnej karty. V našom meste momentálne môžeme nájsť zdieľané kolobežky v počte okolo jednej stovky, ich číslo sa však bude zrejme zvyšovať. Môže za to najmä disciplinovanosť našich obyvateľov.
V Nitre, na rozdiel od Bratislavy, kde bolo zaznamenaných až 26 pokusov o krádež, sa ľudia správajú zodpovednejšie.
„V Bratislave boli kolobežky vystavené väčšiemu nebezpečenstvu a boli častejšie kradnuté, ale tu v Nitre sme boli prekvapení tým, že ľudia sa správajú vzorne a zaobchádzajú s kolobežkami oveľa lepšie než v Bratislave,“ dodáva prevádzkovateľ.
Názory na kolobežky sa rôznia, kým jedni ich vítajú, druhí šomrú na ich cenu. „Je to drahé, nebudem to používať. Zaskočilo ma, že za 40 minút som zaplatil 4,15€,“ vysvetľuje obyvateľ Nitry. „Práve som to skúšal, je to celkom sranda, ale to je tak celé. Ako rýchly transport na pár km môžem odporučiť, len musíte byť v zóne, kde sa môže nechávať. Ale ako náhrada za bicykel alebo auto/MHD by som to nepovažoval,“ odkazuje Nitran Peter. „Ja som to videla už v Prahe, tam je elektrických kolobežiek kopec, určite je to pozitívne,“ prezrádza obyvateľka mesta.
Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička tu.