Jaguar plánuje obnoviť prevádzku v polovici mája

Jeden z najväčších zamestnávateľov v Nitrianskom kraji chce spolu s ďalšími výrobnými závodmi koncernu svoje brány otvoriť 18. mája.

Postupné obnovenie výroby v závodoch automobilky Jaguar Land Rover má reagovať na zotavenie predaja vozidiel na čínskom trhu aj zvyšujúci sa záujem zákazníkov o návštevu showroomov. Joint venture závod v Changshu je v prevádzke už od polovice februára.

Medzi prvými by mali byť otvorené prevádzky v Nitre, v Solihulle vo Veľkej Británii a v Rakúsku.

Výroba v ďalších závodoch spoločnosti JLR bude obnovovaná v závislosti od toho, ako sa bude vyvíjať situácia ohľadom nového koronavírusu a ako budú jednotlivé krajiny zmierňovať opatrenia týkajúce sa najmä osobnej vzdialenosti a otvárania obchodných prevádzok. Skôr, ako sa zamestnanci nitrianskeho závodu vrátia do práce, spoločnosť prijme pravidlá a pokyny slúžiace na podporu bezpečnosti. „Na pracoviskách budú zavedené prísne opatrenia, zamerané na dodržiavanie povinnej osobnej vzdialenosti. V súčasnosti sa sústreďujeme aj na ďalšie opatrenia smerujúce k zaisteniu ochrany našich zamestnancov po návrate do práce,“ povedala minulý týždeň Miroslava Remenárová, hovorkyňa nitrianskej automobilky.

Jaguar Land Rover Slovensko v rámci preventívnych opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 obmedzil svoju výrobu 21. marca. 

JLR aktuálne funguje v obmedzenom režime. Pracujú len zamestnanci, ktorí vykonávajú nevyhnutné prevádzkové činnosti a tímy potrebné pre vybrané práce na vozidlách Land Rover Defenter. Zatvorené pre verejnosť sú do odvolania aj maloobchodné prevádzky (showroomy) Jaguar. Spoločnosť však svoju činnosť čiastočne presunula do online priestoru, vďaka čomu so svojimi zákazníkmi ostáva v kontakte. Naďalej otvorené vďaka výnimke z nariadenia vlády SR ostávajú servisné centrá. Personál pracuje v ochranných prostriedkoch, styčné plochy sú počas doby opravy chránené návlekmi a vozidlo si klient preberá po kompletnej dezinfekcii prostriedkami na báze alkoholu a ozónom.

JLR sa tak v polovici mája pripojí k bratislavskému Volkswagenu a žilinskej Kii, ktoré svoje brány už otvorili.

Jaguar na zostávajúce týždne voľna zvýšil svojim zamestnancom náhradu mzdy zo 60 na 80 percent.

Spoločnosť JLR od pondelka upravila svojim zamestnancom, ktorí nepracujú z dôvodu prekážky na strane zamestnávateľa, odmeňovanie. Stalo sa tak po dohode s obormi pôsobiacimi na pôde nitrianskeho závodu. Károsáreň a lakovňa by sa podľa odborov mali rozbehnúť už od pondelka 11. mája. Zamestnanci, ktorí pracujú aj počas odstávky, dostávajú navyše mesačný bonus vo výške 100 eur, obedy, večere a nápoje zadarmo. „Výrobný bonus bude vyplácaný alikvotne za odpracované obdobie v plnej miere,“ uvádzajú odbory.

Moderné odbory Jaguar Land Rover, Syncreon Slovensko informujú, že nová dohoda je platná do 31. mája 2020.

Ako spoločnosť avizuje, kompletná výroba v nitrianskej automobilke by mala postupne nabiehať od 18. mája. „Aj po tomto dátume však bude rozbeh postupný a nejaký čas sa bude vyrábať iba v jednozmennej prevádzke. Čiže zamestnanci, ktorí budú z tohto dôvodu doma, budú mať naďalej hradených 80 percent priemernej mzdy,“ povedala pre portál Teraz.sk Miroslava Remenárová.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password