Začiatok vykurovacieho obdobia je opäť spojený so sťažnosťami

V Nitre už nejaký čas pretrvávajú sťažnosti na chlad v bytových domoch. Zodpovedné inštitúcie sa však riadia platnou vyhláškou, tá ale mnohým spôsobuje zimomriavky, doslova.

foto ilustračná: pixabay.com

Podľa vyhlášky Ministerstva hospodárstva SR vykurovacie obdobie spravidla trvá od 1. septembra do 31. mája nasledujúceho roka. Teplo na vykurovanie sa začína dodávať až vtedy, ak „vonkajšia priemerná denná teplota vzduchu vo vykurovacom období klesne počas dvoch za sebou nasledujúcich dní pod 13 °C a podľa predpovede vývoja počasia nemožno očakávať zvýšenie vonkajšej priemernej dennej teploty v nasledujúcom dni nad túto hodnotu,“ uvádza vyhláška.

Dodávateľ môže vykurovanie prerušiť.

V prípade, že sa vonku v čase vykurovacieho obdobia v priemere oteplí počas dvoch za sebou nasledujúcich dní nad 13 °C, a predpovede nenaznačujú, že by sa malo počas ďalšieho dňa ochladiť, dodávanie tepla je dočasne prerušené.

Tak sa stalo, že Nitrianska teplárenská spoločnosť, ktorá dodáva teplo pre domácnosti v Nitre, vykurovanie prerušila 26. septembra. Podľa radnice teplárenská spoločnosť postupovala podľa platnej vyhlášky.

Ochladenie pocítili aj v škôlkach.

V čase prerušeného vykurovania tu bolo chladnejšie, problém vyriešili mikinami a pohybom. „Nebolo to nič také katastrofálne, v triede sa to dalo, aj v spálni. My sme možno takí hákliví, keď je chladnejšie, že potrebujeme teplo, ale dalo sa všetko zvládnuť,“ zaznelo v ankete reportáže.

V čase vykurovania vyhláška určuje, že v učebniach, herniach a spálňach materských škôl by teplota vo vykurovaných priestoroch mala dosahovať 22 °C.

Viac v reportáži Televízie Nitrička

Televízia Nitrička

Forgot Password