Staré divadlo Karola Spišáka stále rekonštruujú. Diváci musia za predstaveniami cestovať mimo Nitry

Staré divadlo Karola Spišáka (SDKS) roky ponúka inscenácie najmä deťom a mládeži. Divadelnú činnosť vykonáva od roku 2020, kedy začala rekonštrukcia, v provizórnych priestoroch.

Obnova divadelného sídla, ktoré je zároveň národnou kultúrnou pamiatkou, mala byť ukončená v novembri 2021, čo sa nepodarilo. (zdroj: archív TV Nitrička)

„Vyzval som minulý týždeň písomne objednávataľa, to znamená náš samosprávny kraj, aby okamžite jednali a aby zabezpečili všetko preto, aby sa naše divadlo do 15. 8. vrátilo do svojich priestorov,“ uviedol pre TV Nitrička riaditeľ SDKS Martin Kusenda. Podľa jeho slov sa najväčšie divadlo pre deti a mládež na Slovensko presúva a pôsobí v provizóriu v prenajatých priestoroch Kultúrneho domu v Močenku.

Zvýšené náklady za divadelníkmi si diváci musia platiť sami.

Na túto skutočnosť poukázala vedúca umeleckého súboru SDKS Danica Hudáková. „Ľudia si nájdu tú cestu, ale je to veľký diskomfort pre nich, a samozrejme aj pre nás,“ vraví herec Ivan Gontko a vysvetľuje, že divadlo tak nie je schopné uviesť všetky tituly, ktoré má.

Hovorkyňa Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Oľga Prekopová uviedla, že kraj ako investor stavby, robí všetko preto, aby novú divadelnú sezónu začalo divadlo vo vynovených priestoroch. „Celková cena stavebných prác bola vysúťažená v procese verejného obstarávania vo výške 1 147 000 € s DPH. Finančné prostriedky boli v procese realizácie navýšené o sumu 111 000 € s DPH,“ uviedla hovorkyňa NSK.

Vzhľadom na to, že ide o komplikovanú rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky (NKP), projekt sa v procese menil, čo spôsobilo aj navýšenie sumy. Podľa Martina Kusendu sa fakt, že ide o divadlo a zároveň NKP, podcenil.

Podľa riaditeľa je divadlo na 90 % zrekonštruované. Čo sa už stihlo urobiť a čo treba ešte dotiahnuť, sa dozviete v reportáži TV Nitrička.

Televízia Nitrička

Forgot Password