V nitrianskej nemocnici zriadili covid ambulanciu, minister ocenil kroky nového vedenia

Otvorená je pre pacientov z celého regiónu. Novinkou je aj vytvorenie dvoch samostatných nemocničných jednotiek a využívanie tzv. plávajúcich lôžok.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí v sobotu navštívil nitriansku nemocnicu. Ocenil jej kroky v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Nové vedenie podľa neho za posledné dva týždne výrazne posunulo postavenie nemocnice v boji s vírusom. Fakultná nemocnica v Nitre zriadila mobilné odberové miesto a vo svojich laboratóriách z vlastnej iniciatívy testuje pacientov – kapacita je 90 testov denne. „Vedenie prinieslo inovatívnu reprofilizačnú schému. V pavilónovom type nemocnice sú striktne oddelené zóny pre pacientov s koronavírusom a bez neho,“ povedal minister Krajčí.

Nitrianska nemocnica je podľa ministerstva zdravotníctva pripravená postarať sa o pacientov pozitívne testovaných na nový koronavírus aj v tzv. covid ambulancii.

Ambulancia je určená pre dospelých i detských pacientov z celého regiónu a funguje v nepretržitom režime. „Je to veľká pomoc pre všeobecných lekárov, pediatrov i špecialistov v celkom regióne. Ak majú pozitívne testovaných pacientov, personál infektologickej ambulancie v nitrianskej nemocnici je ochotný týchto pacientov prevziať a postarať sa o nich,“ povedal minister na sobotnom stretnutí.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Nemocnica postupne zvyšuje počty operácií tak, aby udržala čo najvyššiu výkonnosť vo vzťahu k negatívnym pacientom. Funguje ako dve samostatné nemocničné jednotky.

„Jedna jednotka je vyhradená pre pacientov bez nového koronavírusu, druhá pre pacientov s pozitívnym výsledkom,“ skonštatoval riaditeľ nemocnice Milan Dubaj. Každá má svoj urgentný príjem, diagnostické a rádiologické zložky, lôžkové oddelenia, operačné sály, pôrodnicu a zložky oddelení intenzívnej medicíny. Zdravotnícke zariadenie využíva aj tzv. plávajúce lôžka. „Lôžka nedelíme podľa odbornosti, ale podľa negativity či pozitivity pacienta na COVID-19. Jediné delenie je delenia na operačné a neoperačné lôžka,“ povedal Dubaj. Zariadenie má byť vďaka tomu pripravená v priebehu krátkej doby reprofilizovať lôžka podľa potreby.

V Nitre doteraz riešili viac ako 30 pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19. Ako potvrdil riaditeľ zdravotníckeho zariadenia Milan Dubaj, v súčasnosti je v nemocnici hospitalizovaných 15 pacientov s pozitivitou či suspekciou na nový koronavírus. U nikoho zo zdravotníckych pracovníkov nemocnice nebolo ochorenie zaznamenané.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password