17. týždeň: Nové príležitosti v meste pod Zoborom

So slnkom vykúkajú nové príležitosti. Uplynulý týždeň sa niesol v znamení zmien a nových nádejí.

Spoznali sme víťazov grantového programu Mením moje mesto. Medzi desiatku najlepších sa dostalo letné kino, tradičný piknik pri dražovskom kostolíku aj komunitné kompostovisko. Aj keď pôvodné plány pravdepodobne ovplyvnia opatrenia vyplývajúce zo súčasného stavu ohľadom pandémie koronavírusu, tešiť sa môžeme na množstvo nových a staronových projektov.

Medzinárodný festival Ars Organi je zrušený, na letnú dovolenku sa pravdepodobne nedostaneme a, aby toho nebolo málo, čaká nás ekonomická kríza nevídaných rozmerov. Napriek tomu môžeme myslieť pozitívne. Zdravotná situácia sa podľa všetkého zlepšuje, mesto priebežne otvára vonkajšie športoviská aj detské ihriská a preventívne opatrenia sa postupne rušia na celoštátnej úrovni. Na pondelkovej tlačovej konferencii vládni predstavitelia odprezentovali štyri fázy prebúdzania Slovenska. V stredu sme s malou dušičkou vstúpili do prvej a ak všetko pôjde ako má, o dva týždne ju vystrieda druhá. S uvoľňovaním opatrní však prišlo aj mierne sprísnenie – nákupný čas pre seniorov sa skrátil.

Cieľom opatrení je chrániť najzraniteľnejších a ich sprísňovanie či uvoľňovanie neznamená poľavenie v obozretnosti. Šírenie koronavírusu v Dome sociálnych služieb v Pezinku, v Martine aj v iných slovenských mestách vyvolalo vlnu opatrnosti. Mesto dostalo ponuku, ktorá môže výrazne uľahčiť identifikovanie potenciálneho prenosu ochorenia. Termokameru sa radnica rozhodla umiestniť práve v Zariadení pre seniorov na Zobore. Prvé mimoriadne prísne opatrenia však mesto začalo zavádzať už začiatkom marca, teda ešte skôr, ako ich nariadil Ústredný krízový štáb.

Radnica myslí aj na ostatných obyvateľov Nitry. V časoch pandémie sa musí postarať o bezdomovcov, ktorým bola nariadená karanténa, pomocnú ruku sa však snaží podať každému, kto to potrebuje. Výpomoc, ktorá bola pôvode určená len pre ľudí nad 65 rokov, mesto rozšírilo aj na ďalšie skupiny obyvateľstva.

Žiaľ, vyzerá to tak, že ani prijaté opatrenia nedokážu stopercentne zabrániť šíreniu nákazy novým koronavírusom. Uprostred týždňa sa potvrdili štyri nové prípady na Borovej ulici v Nitre. Oblasť pritom bola ešte minulý týždeň v preventívnej karanténe. Dvor so štyrmi rodinnými domami je tak opäť prísne strážený – von ani dnu sa nik nedostane.

V 14-dňovej karanténe musí byť napríklad aj darovaná krv a miesto pobytu nemôžu tak ľahko opustiť ani zahraniční študenti, ktorí sa v Nitre rozhodli zostať kvôli štúdiu alebo stavu, ktorý v ich rodnej krajine kvôli koronavírusu vládne. V čase krízy ich v meste pod Zoborom môže rozptýliť aspoň online štúdium. Mnohé študijné programy ďalej fungujú cez internet, Katedra informatiky na nitrianskej UKF napríklad stihla otestovať aj tzv. e-skúšky. Ako to dopadlo, sa dočítate v tomto článku.

Jarné počasie láka von stále viac. Naše kroky v poslednej dobe vedú, logicky, prevažne do prírody. Nič však nie je len čierne alebo biele. Musíme si uvedomiť, že naša návšteva v lese nie je vždy vítaná či prospešná. Orchranári bijú na poplach – príroda nápor turistov jednoducho nezvláda. Preto skôr, ako sa na túru vyberiete, zopakujte si zásady slušného správania v lese a ak zistíte, že to nie je práve pre vás, skúste sa poprechádzať po meste. Jar v Nitre má svoje špecifické čaro. Viete, ktorá ulica je v tomto ročnom období považovaná za najkrajšiu?

Prírodu, mestskú aj vidiecku, si musíme vážiť. Máme len jednu a škody, ktoré na nej napáchame, sa skôr či neskôr negatívne odrazia na našich životoch. Každoročne si túto skutočnosť pripomíname prostredníctvom Dňa zeme. Naša planéta pre nás každý deň robí naozaj mnoho. Ako znak vďačnosti by sme napríklad pri tejto príležitosti mohli rešpektovať nariadenie zakazujúce manipuláciu s ohňom na lesných pozemkoch a v ich ochrannom pásme. Hasiči majú dosť práce pri zásahoch, ktoré nekončia práve šťastne, ale i s novým koronavírusom, nepridávajme im starosti.

No nielen oni nevedia, kam skôr skočiť. Uplynulý týždeň sa zapotili aj policajti. Nedisciplinovaní, alkoholom podgurážení vodiči, im robia vrásky už dlho. Z času na čas sa však vyskytne aj nejaká nepochopiteľná kuriozita. Na spoluprácu s hasičmi pri riešení absurdného požiaru na beznínovej pumpe zrejme tak ľahko nezabudnú. Video ženy, ktorá podpaľuje rozliate palivo, sa takmer okamžite stalo virálnym. Čo sa udialo a prečo sa 26-ročná páchateľka podujala na nebezpečnú akciu, si môžete pozrieť nižšie.

Svoje o nepredvídateľných situáciách vedia i mestskí policajti. Volajú ich ku kadečomu – riešili útoky nožom, výbuchy nálad, bitky, ale aj nespratné holuby či susedské spory. Poradili si s pokusom opätovne postaviť nelegálne osadený bilboard, ktorý predtým odstránili pracovníci mestských služieb. Sú to jednoducho tie „holky pro všechno,“ bez ktorých by sme sa zrejme v našom meste nezaobišli.

Nemožno poprieť, že dôležitou súčasťou našich životov je aj pravidelné upratovanie. To jarné patrí v Nitre ku každoročným tradíciám. Prvý turnus začal, postupne prídu na rad ďalšie mestské časti. Harmonogram jarného upratovania pre rok 2020 nájdete tu.

Výplatné termíny nemocenských dávok si zas môžete pozrieť v článku nižšie. Ak vám PN či OČR za mesiac marec ešte neprišla, nepanikárte. Sociálna poisťovňa kvôli pandémii zažíva viac ako 50-percentný nárast žiadateľov. Vzhľadom na situáciu sa však snažia peniaze vyplatiť čo najskôr. Ak ste si dali dávku zaslať poštovou poukážkou, iste vás poteší, že pošta sa vracia do starých koľají. Od stredy obnovila pôvodné otváracie hodiny aj doručovanie doporučených zásielok. Rady by sa tak mali skrátiť a služby zrýchliť.

Vonku je krásne a aj situácia ohľadom korony sa zlepšuje. Niekoľkotýždňové obmedzovanie prináša svoje ovocie. Či už ste sa rozhodli voľno tráviť v prírode alebo doma cestujete prstom po mape, nezabúdajte sledovať aktuálne dianie. Držme si teda palce a naďalej vytrvajme v zodpovednosti.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password