Vstupujeme do fázy 1: Viaceré prevádzky otvorili aj v Nitre

Začína prvá fáza oživenia slovenskej ekonomiky. Otvárajú sa menšie obchody, služby, vonkajšie športoviská aj trhoviská.

Na pondelkovej tlačovej konferencii boli predstavené štyri fázy uvoľňovania opatrení, ktorých cieľom je vrátiť Slovensko späť do života. Plán, ktorý pripravili odborníci z radov epidemiológov a infektológov schválil Ústredný krízový štáb. Dnes tak zahajujeme prvú fázu postupného uvoľňovania ekonomických opatrení. Niektoré sa však ešte viac sprísňujú – nákupný čas pre seniorov je od stredy skrátený.

Čas vyhradený na nákupy pre dôchodcov sa od dnes mení. Do obchodov budú po novom vpustení len v pracovné dní od 9. do 11. hodiny.

Upravený čas zároveň znamená, že ľudia nad 65 rokov majú zákaz nakupovania v inom čase. Povedal to po utorkovom zasadnutí krízového štábu hlavný hygienik Ján Mikas. Seniori by podľa neho mali toto opatrenie dodržiavať vo vlastnom záujem: „Budú hazardovať so svojím zdravím, so svojím vlastným životom, ak nevyužijú ten čas.“ Cieľom opatrení pritom podľa Mikasa nie je rozdávanie pokút, ale poučenie ľudí.

Od dnešného rána sú otvorené predajne a služby do 300m2, prevádzky verejného stravovania cez výdajné okienko, vonkajšie športoviská za prísnych podmienok, dlhodobé ubytovanie bez stravy, vonkajšie trhoviská za presne stanovených podmienok, predaj automobilov vrátane autobazárov. Zakázané je využívanie skúšobných kabínok, na športoviskách je povolený len bezkontaktný šport bez prítomnosti obecenstva, využívať sa nesmú ani šatne a WC. Otváranie obchodov zároveň neznačí zelenú nákupným maratónom. Zákazníci by nakupovanie v tomto období mali obmedziť na nevyhnutné minimum.

Zdroj: MH SR

Svoje brány otvárajú viaceré malé prevádzky aj v Nitre, medzi nimi napríklad mestská tržnica. Okrem nákupu ovocia, zeleniny a priesad môžete využiť i služby kamenných prevádzok.

Vo všetkých otvorených obchodoch však platia prísne hygienické normy, ako napríklad povinné prekrytie horných dýchacích ciest, dezinfekcia rúk, pravidelné čistenie a vetranie priestorov, dodržiavanie dvojmetrových rozostupov či obmedzenie jeden zákazník na 25 m2 predajnej plochy.

Ďalšie fázy uvoľňovania ekonomických opatrení by mali v ideálnom prípade nasledovať v intervaloch dvoch týždňov, medzi treťou a štvrtou fázou však vláda očakáva väčší časový odstup.

Pri postupe do ďalšej fázy zohrá svoju úlohu nárast počtu nakazených. Ak bude identifikovaných menej ako 100 nových prípadov ochorenia COVID-19, otváranie ekonomiky bude pokračovať podľa stanoveného harmonogramu. „Ak to bude viac ako 100 až do 150, neprejde sa do ďalšej fázy. Ak však bude prípadov viac ako 150, uzavrú sa všetky prevádzky otvorené v predchádzajúcej fáze,“ informuje Ministerstvo hospodárstva SR.

Aj keď sa vďaka uvoľneným opatreniam náš život čoraz viac podobá na ten spred pandémie, musíme byť opatrní. „Boj s koronavírusom sme ešte zďaleka nevyhrali,“ pripomína hlavný hygienik Ján Mikas.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password