Sociálna poisťovňa má dva výplatné termíny

Ak vám niektorá z nemocenských dávok ešte na účet neprišla, nepanikárte. Sociálna poisťovňa má dva výplatné termíny.

Sociálna poisťovňa zažíva obrovský nárast dávok. Zatiaľ čo v bežnej situácii za celý mesiac vypláca približne 170-tisíc nemocenských dávok, v marci bolo prijatých viac ako 125-tisíc žiadostí o pandemickú OČR a 29-tisíc žiadostí o dočasnú PN. Poisťovňa tak v tomto období spracúva spolu viac ako 320-tisíc žiadostí o dávky. Nárast počtu žiadateľov však napriek 20-percentnému výpadku vlastných zamestnancov zvláda najmä vďaka nadčasom aj odpracovaným víkendom a sviatkom.

Sociálna poisťovňa vypláca nemocenské dávky za marec v dvoch termínoch – 15. a 27. apríla.

V prvom termíne sa podarilo vyplatiť 194-tisíc dávok, čo predstavuje 60 percent celkového počtu žiadostí. Ide najmä o dávky poistencov na PN, ošetrovanie člena rodiny (OČR) a materské. „Tento údaj zahŕňa výplatu bežných (nepandemických dávok), ako aj tzv. pandemických dávok, ktoré sa prelínajú s obdobím od 12. marca 2020,“ spresňuje poisťovňa. Len v prvom termíne tak bolo vyplatených viac dávok ako za celý bežný mesiac.

Na rozhodovanie o dávkach má Sociálna poisťovňa zo zákona 60 pracovných dní.

„Vzhľadom na problematickú situáciu poistencov sa snažíme vyplatiť ich čo najskôr,“ ubezpečuje poisťovňa. Situáciu však často komplikujú samotní žiadatelia. Zasielajú žiadosti, ktoré nie sú kompletné. Pre vydanie rozhodnutia a výpočet dávky preto treba dodatočne niektoré údaje zisťovať, čo pracovníkov poisťovne zdržuje. Dôsledným vypĺňaním žiadosti tak môžete celý proces zjednodušiť a zrýchliť.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password