Vyjsť si s rodinou do prírody je bežná súčasť života, mnohí však zabúdajú, že les nie je smetisko a ich prítomnosť nie je vždy práve prínosná. „Ľudia si neuvedomujú, že v súčastnosti začínajú hniezdiť chránené živočíchy, vtáci. Živočíchy sa začínajú rozmnožovať, začínajú nám kvitnúť chránené rastlinky a niektorí návštevníci alebo turisti toto zneužívajú. Chodia nám cez najvyšší stupeň ochrany, piatu národnú prírodnú rezerváciu – Zoborská lesostep, kde zošľapávajú predmetné chránené rastlinky. A, samozrejme, pohybom a krikom, hlavne deti, rušia hniezdenie vtákov,“ informuje Viktor Mlynek, Štátna ochrana prírody SR.
Mnohí návštevníci okolitej prírodnej scenérie tiež zabúdajú na zákony, odporúčania a nariadenia. Niektorí o nich ani len netušia, čo sa môže neraz vypomstiť a stáť kopu peňazí. „Na území, na ktorom platí 4. a 5. stupeň ochrany je zakázané voľne pustiť psa, okrem psa používaného na plnenie úloh podľa osobitých predpisov (služobný pes) a poľovného psa. Porušenie tohto zákazu sa považuje za priestupok, za ktorý možno uložiť pokarhanie alebo pokutu do 3319,39€,“ odkazuje Pavel Machava, vedúci odboru komunikácie LESY SR.
Táto situácia sa netýka len lesov v našom okolí, ale na celom našom území. „Je to problém, ale nie len náš. Po konzultácii s ďalšími kolegami z ostatných národných parkov a správ chránených krajinných oblastí, je to možno aj celoštátny problém – v správaní sa týchto tzv. turistov a návštevníkov hôr,“ odkazuje Viktor Mlynek, Štátna ochrana prírody SR.
Hoci má pobyt na čerstvom vzduchu, krásnej lúke alebo v hustom lese preukázateľné terapeutické účinky a človeka nabije novou energiou, je na mieste spýtať sa aj na to: „Čo môžeme my urobiť pre prírodu?“ A nie len: „Čo príroda urobí pre mňa?“.
Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička tu.