Darovaná krv musí byť 14 dní v karanténe. Čas však vedia skrátiť

Rýchlejšia pomoc pre pacientov, ktorí potrebujú transfúziu.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Národná transfúzna služba, aj po zavedených opatreniach v súvislosti s koronavírusom, vyzývala ľudí, aby darovali krv, pretože počet darcov klesal. Krv však musí byť po odobratí ešte ďalšie dva týždne v karanténe. Proces sa snažia skrátiť.„Deje sa tak v čase, kedy vzhľadom na pandémiu a napriek výzvam hematologicko-transfúziologických oddelení, poklesol počet darcov a darovaná krv musí byť navyše 14 dní v karanténe,“ uvádza nemocnica v Komárne.

Mnohí pacienti nemôžu čakať.

V komárňanskej nemocnici preto robia krv bezpečnejšou prostredníctvom ožarovania. Nejde o nový objav, ožarovanie sa využívalo aj v minulosti. Ďalšou indikáciou pre jej využitie je práve ochorenie COVID-19. „14 dní po odbere krvi od darcu tento prípravok uložíme do, pre tieto prípravky určenej chladničky s označením, že tieto prípravky môžeme pacientovi podať až po uplynutí 14 dní,“ hovorí primárka Hematologicko-tranfuziologického oddelenia Nemocnice Komárno Enikö Radi. Darca musí spätne volať do nemocnice, či sa v priebehu 14 dní uňho vyskytli príznaky respiračného ochorenia, napríklad teplota, kašeľ alebo dušnosť. Ak nezavolá, kontaktuje ho nemocnica. Krv je možné podať pacientovi až po zistení, že sa u darcu príznaky nevyskytli.

So zreteľom na nižší počet darcov a dlhší proces museli pristúpiť k ožarovaniu.

Proces ožarovania (zdroj: Nemocnica Komárno)

„Ak však vzhľadom na aktuálnu situáciu a celkový pokles darcov krvi, nemáme na sklade červené krvinky, ktoré už sú po 14 dňovej karanténe, musíme pristúpiť k metóde ožiarenia, aby sme ich vírusovo inaktivovali a stali sa z nich bezpečné červené krvinky,“ vysvetľuje Enikö Radi. Ožarovanie pomáha zabezpečiť plynulý chod oddelení a možnosť podávať transfúzie každému pacientovi bezpečne a včas.

Ožarovanie vykonávajú iba cielene, keď krv potrebujú pre konkrétneho pacienta. Ožarovaním sa totiž skracuje doba použitia červených krviniek. Ak pacient potrebuje krvné doštičky, tam je situácia ešte ťažšia, pretože tie majú exspiráciu už do 5 dní. „Tieto prípravky aktuálne ožarujeme v každom prípade potreby podania,“ dodáva primárka.

Zdroj: Nemocnica Komárno

Krvné zložky sú podľa primára Oddelenia klinickej a radiačnej onkológie Pavla Demetera relatívne rádiorezistentné. Cielene sa deaktivujú lymfocyty, no metóda môže narušiť červené krvinky a krvé doštičky, preto by mala byť krvná transfúzia podaná čo najskôr, najlepšie do pár hodín od ožiarenia.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password