Na Borovej potvrdili štyri prípady nákazy novým koronavírusom

Len v nedeľu skončila na jednej z nitrianskych ulíc preventívna karanténa, dnes ju musia strážiť opäť. Na Borovej sú potvrdené štyri prípady nákazy ochorením COVID-19.

„Mesto okamžite zvolalo krízový štáb. V súčinnosti s mestskou, štátnou políciou a armádou bola celá lokalita – konkrétne jeden dvor so 4 rodinnými domami – uzavretá a daná do karantény,“ informoval dnes hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek.

Štvorica pacientov bola dobrovoľne otestovaná v utorok na dvore základnej školy na Kalvárii. Účasť na testovaní však nebola vysoká – prišlo len 27 ľudí. Zdroj z predmetnej lokality prezradil, že nakazené osoby mohli byť v kontakte s viac ako 100 osobami. Mnoho ľudí z Borovej sa napríklad zúčastnilo troch pohrebov a karov, ktoré sa konali v nedávnej minulosti. Aktuálne je predmetný dvor na Borovej prísne strážený – nik nemôže von ani dnu. Lieky budú pacientom podľa primátora Nitry zabepečovať asistenti zdravia, vodu a potraviny dodajú rodinní príslušníci tak, aby neboli v kontakte s nakazenými.

Borová ulica bola pritom do nedele uzavretá. Začiatkom apríla testovali dvoch jej obyvateľov.

Išlo o dcéru pána z obce Hájske, u ktorého bol koronavírus potvrdený, a jej partnera. V lokalite nepretržite poskytujú podporu asistenti podpory zdravia z organizácie Zdravé regióny, mestská polícia/MOPS v súčinnosti PZ NR,  hliadkuje sa v 24 hod. intervaloch bez opustenia priestoru a zabezpečuje sa tak i dodržiavanie karanténnych opatrení  pre 23 obyvateľov, ktorí majú povinnosť domácej karantény,“ povedal pred dvomi týždňami na margo situácie Tomáš Holúbek. Radnica o vzniknutej situácii podľa vlastných slov aj naďalej intenzívne komunikovala s miestnym vajdom, s RÚVZ a aj ďalšími subjektmi. „Situácia je v týchto chvíľach stabilizovaná. Veci riešime podľa vývoja situácie, ktorá sa každú chvíľu mení,“ povedal nitriansky hovorca začiatkom apríla.

Vyzerá to tak, že ani prijaté opatrenia nedokázali zabrániť šíreniu vírusu. V utorok boli dobrovoľne testovaní obyvatelia viacerých mestských častí, väčšina však záujem nemala. V testovaní by sa malo pokračovať.

„RÚVZ požiadal  prostredníctvom Úradu splnomocnenkyne vlády  SR pre rómske komunity o súčinnosť  pri vykonaní ďalších  odberov   prostredníctvom odberových skupín,“ doplnila Katarína Tináková, regionálna hygienička a generálna tajomníčka služobného úradu RÚVZ v Nitre.

Celkovo v stredu 22. apríla pribudlo v nitrianskom okrese podľa údajov Regionálneho úradu verejného zdravotníctva päť nových prípadov nákazy koronavírusom COVID-19. Má ísť o troch mužov a dve ženy, štyria pacienti z Borovej sú v domácej izolácii s pozitívnou cestovateľskou anamnézou.

V okrese Nitra tak evidujeme celkom 24 prípadov nákazy novým koronavírusom.

Na Slovensku bolo za včerajší deň podľa dostupných štatistík Národného centra zdravotníckych informácií otestovaných 4 772 ľudí, z toho 81 malo test na nový koronavírus pozitívny. Z ochorenia sa vyliečili ďalší štyria pacienti, spolu tak máme 288 prípadov úspešne prekonaného ochorenia. V nemocniciach je hospitalizovaných 265 pacientov, u 80 bolo ochorenie COVID-19 potvrdené. Na JIS sa aktuálne nachádza 8 ľudí, na pľúcnej ventilácii je 1 pacient. Smutná štatistika hovorí o jednom novom úmrtí. Na našom území chorobe podľahlo už 15 pacientov. Celkovo bolo vykonaných 57 421 testov, z toho je 1 325 pozitívnych.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password