Koronavírus v zariadeniach pre seniorov

V Nitre vznikol interný krízový štáb. Prijali ďalšie opatrenia.

Ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Šírenie koronavírusu v Domove sociálnych služieb v Pezinku, v ďalších sociálnych zariadeniach po Slovensku a správy o úmrtí niekoľkých klientov vyvolalo reakciu. Pod správu mesta Nitry patrí Zariadenie pre seniorov Zobor a Zariadenie opatrovateľskej služby na Janského ulici.

Prvé opatrenia v nich zaviedli začiatkom marca.

„Už od 6. marca tu platia mimoriadne prísne opatrenia, ktoré radnica zaviedla ešte skôr, ako ich nariadil Ústredný krízový štáb,“ informovala mestská poslankyňa a predsedníčka sociálnej komisie Anna Laurinec Šmehilová. V minulom týždni bol zriadený aj interný krízový štáb, ktorého členmi sú tiež dvaja klienti. „Konáme tak s cieľom sledovať prijaté opatrenia a podľa potreby ich dopĺňať či sprísňovať,“ vraví Naďa Šimová, vedúca odboru sociálnych služieb na mestskom úrade, ktorá je zároveň poverená vedením zariadenia. Boli obmedzené služobné cesty zamestnancov aj pohyb klientov mimo areálu. V súčasnosti tu stále platí prísny zákaz návštev.

Okrem ďalších opatrení je pozastavené aj prijímanie nových klientov.

Zamestnancom je meraná teplota, cestovateľská anamnéza sa zisťuje aj u ich rodinných príslušníkov. Pracovníci nosia rúška, rukavice, používajú dezinfekciu. S klientami sa snažia pracovať v malých skupinách.

„Keď niekto zo seniorov vykazuje akékoľvek známky ochorenia, ihneď to konzultujú s lekárom,“ uvádza Ľudmila Synaková z odboru komunikácie mesta.

Klienti chodia do jedálne rozdelení na menšie skupiny. Rodina im môže priniesť potraviny v originálnom balení a hygienické potreby v objeme jednej igelitovej tašky. Keďže návštevy sú zakázané, veci im môžu odovzdať na recepcii.

„Tieto veci sú následne umiestnené do karanténnej miestnosti, kde sú vydezinfikované, prípadne ožiarené germicídnym žiaričom a až tak sú odovzdané klientovi – seniorovi,“ vysvetľuje aktuálne opatrenia hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek.

Premiér SR Igor Matovič sa na svojom facebooku vyjadril, že v zariadeniach bude prebiehať plošné testovanie. Chce naň využiť rýchlotesty, ktoré objednala ešte bývalá vláda. „Po dohode s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím a ministrom sociálnych vecí Milanom Krajniakom sme sa rozhodli dať rýchlo pretestovať všetkých 40 tisíc zamestnancov DSSiek,“ uviedol premiér. Rýchlotesty, ktoré sú podľa jeho slov nepresné a nájdu len 50 % pozitívnych by však mali v priebehu najbližších dní približne určiť, v ktorých DSS treba spustiť riadne a presné testovanie.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password