33. týždeň: Hviezdy, kultúra i silnejúca pandémia

Uplynulých sedem dní ponúklo bohaté kultúrne vyhliadky aj novinky v pandémiou zmietanom svete.

Desiatky nových prípadov denne a september za dverami. Taká je realita dnešných dní. Obavy rodičov, či ich unudené deti konečne pustia do škôl, však podľa hygienikov opodstatnené nie sú. Napriek prebiehajúcej druhej vlne nákazy novým koronavírusom sa školy plošne zatvárať nebudú. Nitra je na nasledujúce obdobie dokonca pripravená lepšie ako na jar. Nemajte preto obavy a chystajte školskú výbavu, deti do lavíc zasadnú. Tie nitrianske privíta po prázdninách i vynovená MŠ Topoľová.

Život komunity ovplyvňuje mnoho vecí, no najdôležitejšia je vzájomná pomoc jej členov. Sme preto veľmi radi, že celkom neskromne sa môžeme pochváliť aktivitou zástupcov Nadácie POMOC, ktorí usporiadali zbierku pre deti z Detského domova sv. Lujzy a potešili tých, ktorí teplo rodinného krbu nikdy nezažili. Za zmienku tiež stojí čin OZ Malíček – nemocnicu v Nitre obdarili odsávačkou mlieka, ktorá sa zíde najmä mamám predčasne narodených bábätiek. V snahe pomôcť sa nezabudlo ani na onkologických pacientov. Deň narcisov sa tento rok síce neuskutočnil v pôvodnom termíne, organizátori však napriek mnohým prekážkam zariadili, aby narcisy kvitli aj v lete. No a v neposlednom rade je tu internetová poradňa IPčko.sk, mysliaca nielen na ľudí v krízových životných situáciách, ale aj na ich rodiny, blízkych, rušňovodičov či cestujúcich, jednoducho na každého, koho by pokus o samovraždu jednotlivca mohol významne zasiahnuť.

A potom sme tu my, obyčajní ľudia. Nie vždy máme možnosť, prostriedky alebo schopnosti prakticky pomôcť, môžeme však urobiť niečo iné – zoznámiť svet s tými, ktorí svoj život zasvätili druhým. Nitriansky kraj aj tento rok hľadá ľudí, ktorí významným spôsobom prispievajú k rozvoju regiónu. Viete o niekom, kto by si cenu kraja zaslúžil? Nevádhajte a nominujte ho!

Cenu trpezlivosti by zas bolo vhodné udeliť našim hospodárom. Tohtoročná žatva vyzerala všelijako, našťastie, krásne ozdobený žatevný veniec nakoniec symbolizuje nad očakávania dobrú úrodu. Príroda je nevyspytateľná a občas si vezme to, čo by mohla nechať na pokoji. Svoje o tom vedia i Zlatomoravčania. V uplynulých dňom im už po druhýkrát vytopilo mestský cintorín. Čo dávame, vracia sa nám späť, mali by sme preto intenzívnejšie konať dobro vo vzťahu k lokalite, v ktorej žijeme. Stačia drobné, na prvý pohľad možno bezvýznamné skutky a hneď sa nám bude ľahšie dýchať. Čo tak ísť na malý nákup bicyklom? Ušetrené emisie životné prostredie určite potešia.

Vy sa za odmenu môžete rozveseliť bohatou kultúrnou ponukou Nitry a jej okolia. Tradičná Mariánska púť vrcholí už túto nedeľu, no to nie je všetko. Mesto pod Zoborom cez víkend žije dožinkami i amatérskym divadlom. Na Slovensku môžeme vidieť na skle maľované a zainteresovaných nadšencov určite poteší správa o divadelnom návrate doktora Fausta, Klokočinári si zas môžu piatkové večery vychutnávať pozeraním filmov pod hviezdami. Stále nástojčivejšie sa nám pripomína aj september so svojím bohatým kultúrnym program. Festival Divadelná Nitra napríklad už teraz zvoláva dobrovoľníkov. Možností je veľa a určite je z čoho vyberať. Mimochodom, počuli ste už „nebezpečne dobrú“ novinku mladej nitrianskej kapely Sematam?

Opýtajte sa ktoréhokoľvek Nitrana, určite vám povie, že pod Zoborom máme nebezpečne dobrého oveľa viac. Ako príklad môže poslúžiť mladá nitrianska študentka, ktorá drží už tri slovenské rekordy v atletike. Do kategórie úspešných športovcov s pokojným svedomím radíme i Róberta Lantošiho, ktorý (aj keď je zmluvne viazaný s najvyššou americkou hokejovou ligou NHL) odohrá začiatok nadchádzajúcej sezóny práve v HK Nitra. Blízko k športu mal od detstva aj Róbert Keleman. Dnes ako fitness tréner pomáha bežným ľuďom zlepšiť ich životný štýl.

Zmenená trasa obľúbeného turistického vláčika, desiata sezóna nitrianskeho cyklobusu, ekologické problémy, dotácie na obnovu kultúrnych pamiatok, zvyšujúca sa daň z tabakových výrobkov, boj s premnoženými bzdochami… Aj toto sú témy, o ktorých ste v uplynulých dňoch mohli čítať.

Život však nie je len o starostiach a povinnostiach, v rámci zachovania duševného zdravia treba myslieť aj na oddych či rekreáciu. Víkend ešte nie je úplne na konci, čo by ste povedali na výlet na novú skýcovskú rozhľadňu? Pôvabné prostredie, krásna príroda a ďaleký výhľad… Ak sa vám však nechce chodiť ďaleko, aj v okolí je priestor na príjemné ničnerobenie. Pri troche šťastia, s pohľadom upretým na nočnú oblohu, možno aj v meste uvidíte nejaký ten zatúlaný perzeid. Nie je dôležité čo, hlavne aby vám to robilo radosť. Uvidíte, že potom s oveľa väčším prehľadom ovládnete nervy z nadchádzajúcich dopravných obmedzení v meste.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password