„Úspechom je pre mňa spokojný klient,“ hovorí fitness tréner

Róbert Kelemen mal k športu blízko už od detstva, dnes pomáha bežným ľuďom zlepšiť ich životný štýl ako fitness tréner.

Ako vyzerali tvoje trénerské začiatky?

Už od detstva patril šport k mojim koníčkom. Venoval som sa mu počas základnej a aj strednej školy. Samotné rozhodnutie, stať sa trénerom, prišlo počas vysokoškolského štúdia, kedy som mal možnosť vyskúšať si prácu vo fitness centre. Oslovilo ma to a poznatky, ktoré som vtedy nadobudol, mi veľmi pomohli aj neskôr v mojej práci.

Venoval si sa aktívne nejakému športu?

Áno, bol som futbalový brankár od piateho ročníka na základnej škole až do dvadsiatich rokov. Som veľmi vďačný za túto skúsenosť, pretože počas mojej kariéry som mal možnosť spoznať množstvo trénerov a skúsiť ich tréningové metódy. Mnohé z nich som si osvojil a využívam ich aj dnes v tréningovom procese.

Na čo sú zamerané tvoje tréningy?

Nakoľko pracujem s viacerými ľuďmi, medzi ktorými sú aj aktívni športovci, ale aj bežní ľudia, nedá sa presne špecifikovať, aký druh tréningu vediem. Je to veľmi individuálne. Pri bežných ľuďoch sa snažím sústrediť na to, aby sa každý z nich cítil dobre a aby ho tréning bavil. Zo začiatku sa zameriavame na zvýšenie fyzickej kondície, následne ich učím správnu techniku cvičenia s náčiním a postupne zapájame aj silový tréning.

Ktorí športovci sa pripravovali pod tvojim vedením?

Momentálne sa venujem športovej príprave mladých hokejistov, futbalistov a tiež jedného plavca. Okrem toho mám tu česť v spolupráci s Andrejom Kmečom pracovať na letnej príprave Michala Krištofa, ktorý je reprezentant Slovenska v ľadovom hokeji. 

Čo považuješ za svoj najväčší doterajší úspech v tejto brandži? 

Mojim úspechom sú spokojní klienti. Počas mnohých rokov trénovania sa mi podarilo vybudovať širokú klientelu ľudí, ktorá funguje ako jedna komunita. Práve na tréningoch vzniklo veľa kamarátstiev, ktoré vydržali aj mimo posilňovne. 

Venuješ sa aj „premenám“, počas ktorých ľudia schudnú veľa kilogramov. V čom spočíva takáto transformácia pod tvojim vedením?

Moje premeny trvajú tri mesiace. Je to obdobie, kedy sa snažím naučiť klienta ako preorientovať a zmeniť svoje stravovanie a pohybový režim. Veľa ľudí, ktorí sa prihlásili do tejto premeny, sú bežní ľudia s povinnosťami, takže ich to stojí množstvo fyzických a psychických síl. O to viac obdivujem každého z nich, ktorý to dotiahol až do konca a veľmi ma teší, keď si po premene sám uvedomí, čo dosiahol. 

Kto je tvoj trénerský vzor?

Chris Powell. Tento človek je pre mňa veľký motivátor a mentor. Pri práci, ktorú robí s ľuďmi, musí byť aj skvelým psychológom. 

Čo je podľa teba najdôležitejšie, ak chcú byť ľudia zdraví a aktívni zároveň?

Jednoznačne životospráva. Určite treba dbať na správnu stravu, ktorá, ako sa píše aj v literatúre, je 80% úspechu a výrazne ovplyvňuje naše zdravie. Taktiež je veľmi dôležitá pri posúvaní limitov a výkonov profesionálnych športovcov.

Aké sú tvoje ciele do budúcna?

Cieľov mám veľa. Popri trénovaní sa venujem aj podnikaniu a verím, že všetko, čo mám naplánované, sa mi s troškou šťastia a pomocou mojej ženy podarí aj splniť.

Kristína Fáberová

Televízia Nitrička

Forgot Password