Životy zachraňujú aj priamo na koľajniciach

Na vybraných miestach ľuďom, ktorí uvažujú nad samovraždou, pripomínajú, že pomoc existuje.

droj foto: Youtube IPčko.sk

Už roky pomáhajú ľuďom prostredníctvom internetovej poradne. Komunikujú najmä s mladými, ktorí prežívajú náročnú životnú situáciu a trpia psychickými ťažkosťami. Predchádzajú tomu, aby sa človek cítil tak sám, že sa rozhodne svoj život ukončiť napríklad na koľajniciach. Tím internetovej poradne IPčko.sk sa preto vybral práve na najčastejšie miesta samovrážd, no pre citlivosť témy ich nechcú konkretizovať.

Zastavili sa na viacerých miestach, aby tu nechali dôležitý odkaz.

„IPčko od roku 2012 pomáha ľuďom v rôznych krízových situáciách. Sme aktuálne najvyhľadávanejšou organizáciou v prípade krízových životných situácií,“ hovorí Marek Madro, programový riaditeľ internetovej poradne. Vzhľadom na dlhoročné skúsenosti tím psychológov vie, že tragické miesta na koľajniciach sa opakujú. „Chceli sme pomôcť tomu, aby sa na tých miestach, kde ľudia prichádzajú, mali možnosť dozvedieť, že pomoc naozaj existuje,“ vysvetľuje Marek Madro.

zostrih z ciest po Slovensku (zdroj: Youtube IPčko.sk)

Podľa jeho slov sa zo skúseností tiež zdá, že trpiaci má v poslednej chvíli pocit, že už nemá čo stratiť, a práve preto kontaktuje anonymné linky pomoci. Psychológovia sa na druhej strane linky najčastejšie stretávajú s pocitmi ako zúfalstvo, bezradnosť a osamotenosť. Najviac ich prekvapuje, že trpiaci v podstate nehľadá pomoc, ale pochopenie a blízkosť. „Akokeby žiadali schválenie od niekoho nezávislého, že tá situácia ich života je tak vážna, že ich čin je logickým vyústením,“ vraví programový riaditeľ IPčka. Niekedy stačí rozhovor, ktorý môže trvať niekoľko pár minút, ale aj hodiny, najčastejšie 90 minút. Málokedy pritom ide iba o jeden kontakt, často sa opakujú. Sú však aj chvíle, keď musia psychológovia kontaktovať záchranné zložky.

Iniciatíva vychádzala aj od kolegov.

Vymysleli preto neformálne nálepky, ktoré postupne umiestňujú na vybrané miesta v blízkosti koľajníc. „Za posledný mesiac sme urobili 2900 kilometrov po Slovensku, nalepili sme zhruba 200 nálepiek s pomáhajúcim obsahom,“ dodáva Marek Madro. Boli už na 45 miestach a v ceste chcú pokračovať.

Železnice Slovenskej republiky vítajú nápad poradne.

„My sme veľmi radi ako Železnice SR, že IPčko nás oslovilo s ponukou na spolupráci práve pri takomto projekte,“ povedala hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová. Dodala, že železnice ročne evidujú okolo 70 dokonaných samovrážd. Evidenciu o samovraždách v štádiu pokusu, pochopiteľne, nemajú, no vnímajú klesajúcu tendenciu samotných samovrážd.

Podľa hovorkyne ŽSR plánujú s IPčkom stretnutie s bezpečnostnými technikmi aj odbormi, aby vedeli lepšie identifikovať potenciálne tragické miesta, a tiež aby vedeli lepšie navigovať ľudí, ktorí v danej chvíli potrebujú vypočuť.

Všetky spomínané aktivity majú väčší význam, ak berieme do úvahy nielen človeka, ktorý sa rozhodne ukončiť svoj žiot, ale aj jeho rodinu, rušňovodiča a jeho blízkych, a aj cestujúcu verejnosť.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password