Predpovede sa napĺňajú: Druhá vlna pandémie je tu. Ako ovplyvní naše životy?

Koronavírus. Niektorí naň už zabudli, iní ho ignorujú a nájdu sa aj takí, ktorí o jeho existencii a sile otvorene pochybujú.

„Máme tu druhú vlnu pandémie nového koronavírusu,“ vyhlásil v utorok 11. augusta minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ako reakcia na aktuálnu epidemiologickú situáciu zároveň na pôjde ministerstva zdravotníctva vznikla Pandemická komisia vlády SR, ktorá následne prijala Pandemický plán – dokument nastavujúci pravidlá fungovania nielen pri COVID-19, ale počas každej vážnej pandémie akútnych respiračných ochorení.

Pandemická komisia sa zaoberala zhodnotením súčasnej situácie na Slovensku. Dohodla sa na viacerých krokoch a opatreniach.

Pozornosť by mali zbystriť najmä rodičia školákov, jeden z návrhov opatrení sa týka práve nástupu detí do škôl a predškolských zariadení. Rezort dôrazne neodporúča pred začiatkom školského roka cestovať s deťmi do zahraničia. V prípade prekročenia hraníc sa na ne vzťahuje 14-denná domáca karanténa, ktorej je možné sa vyhnúť len testom na COVID-19. „V prípade, že dieťa nebolo za posledných 14 dní v zahraničí, bude stačiť čestné prehlásenie rodiča a môže ísť do školy,“ uviedol minister zdravotníctva. September je podľa epidemiologičky Henriety Hudečkovej mesiacom epidémií a školský kolektív po skoro pol roku absencie oslabený, je preto pravdepodobné, že sa ochorenia budú veľmi rýchlo šíriť.

ilustračný obrázok

Komisia na dodržiavanie ochranných opatrení vyzýva veľké firmy aj univerzity.

Keďže Slovensko zaznamenáva najviac importovaných prípadov nového koronavírusu, univerzity by mali zabezpečiť karanténne zariadenia pre študentov z tzv. červených krajín „Slovensko zaznamenáva desiatky ochorení denne, počítali sme s takýmto scenárom, dokonca sme očakávali ešte horší. Môžeme povedať, že ďalšie prípady vznikajú importovaním,“ povedal hlavný hygienik Ján Mikas s dôvetkom, že situácia zatiaľ u nás alarmujúca nie je, a to najmä vďaka regionálnym hygienikom, ktorí v snahe podchytiť druhú vlnu pandémie, mravenčou prácou zachytávajú dovezené prípady ochorenia.

Aktuálne sa v zmysle pandemického plánu Slovensko nachádza v 1. fáze.

V tomto bode rezort zdravotníctva pripravuje opatrenia na vykonanie reprofilizácie lôžkového fondu v niektorých nemocniciach, medzi nimi aj vo FN Nitra. V týchto zariadeniach tak budú lôžka špeciálne vyčlenené pre tzv „COVID pacientov“. „Pôjde o 3 503 infekčných lôžok, čo je v priemere 233 lôžok na nemocnicu a podľa regionálneho rozloženia takmer 500 lôžok na príslušný kraj,“ uvádza ministerstvo. Ostatné nemocnice budú fungovať v štandardnom režime.

Foto: Pixabay.com

V druhej a tretej fáze pandemického plánu sa očakáva zhoršenie epidemiologickej situácie a ďalší nárast infikovaných. Zatiaľ čo na druhom stupni vydá minister zdravotníctva príkaz na reprofilizáciu lôžok aj ostatným nemocniciam s infekčnými klinikami, tretia fáza predstavuje opätovné zavedenie núdzového stavu. „Inštitút zdravotníckych analýz ministerstva zdravotníctva vyšpecifikoval 14 indikátorov v troch kategóriách, na základe toho sa opatrenia v danom kraji presunú zo zelenej do oranžovej farby až po čiernu. Tieto údaje budú poskytnuté regionálnym úradom verejného zdravotníctva, ktoré rozhodnú o tom, čo ďalej robiť,“ vysvetlil Krajčí.

V pláne je zadefinovaná aj 4. fáza, v ktorej ide o postupný návrat do tzv. medzipandemického obdobia.

Či a ako druhá vlna ochorenia COVID-19 ovplyvní život Slovákov, nie je možné predpovedať. Vyzerá to však tak, že ak sa chceme vyvarovať situácii spred pár mesiacov, musíme aj naďalej zotrvať v zodpovednosti a obozretnosti. Inej cesty podľa odborníkov niet.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password