Politika aj kultúra. Čo priniesol 5. týždeň?

Týždeň sa s týždňom snúbi a je tu opäť čas na pravidelný prehľad najzaujímavejších tém uplynulých dní.

V Nitre tento týždeň, chtiac-nechtiac, rezonovala politika. Začalo to opätovným sčítavaním a kontrolou oprávnených podpisov pod petíciou Zastavme hazard. Mesto v spolupráci s miestnym softvérovým inžinierom na tento účel vyvinulo aplikáciu Kladivo na hazardnú mafiu. Vývoj tohto softvéru stál podľa primátora rovných 0 (slovom: nula) eur a Nitra ho plánuje za rovnakú sumu požičiavať aj ostatným mestám Slovenska.

Poslanci sa teda aj vďaka tejto apke presvedčili o pravdivosti tvrdení hlavnej kontrolórky Dariny Keselyovej a v utorok na pokračovaní 14. mimoriadneho zasadnutia mestského zastupiteľstva rozhodli o proteste prokurátora, ktorý napadol uznesenie o zákaze hazardu v Nitre. Či hrozí mestu súd a ako poslanci hlasovali, sa dozviete po kliknutí na odkaz nižšie.

Ďalšou nie menej významnou politickou udalosťou uplynulých dní bol návrh memoranda o riešení dopravenej situácie v kraji. O liste Drážovčanov adresovanom premiérovi SR Petrovi Pellegrinimu sme vás informovali minulý týždeň. Na problematiku Pellegrini zareagoval verejne, no a odpoveď primátora Nitry Mareka Hattasa tiež nenechala na seba dlho čakať. Situáciu mohlo čiastočne vyriešiť utorkové rokovanie starostov obcí Nitrianskeho samosprávneho kraja, primátora Nitry a predsedu NSK Milana Belicu. Žiaľ, nestalo sa a vyzerá to tak, že v dohľadnej dobe k tomuto kroku ani nedôjde. Celú kazu komplikovanej dopravy v Nitre a jej okolí sme pre vás rozobrali v samostatnom článku. Nájdete v ňom argumenty primátora, stanovisko predsedu NSK Milana Belicu, aj vyjadrenie hlavného architekta mesta Viktora Šabíka či reakciu spoločnosti MH Invest.

Do tretice opäť politika. Do parlamentných volieb zostáva mesiac, politické strany a hnutia už nejaký ten piatok navštevujú slovenské mestá a obce. V stredu do Nitry zavítala Ľudová strana Naše Slovensko a spolu s ňou aj protesty. Na Svätoplukovom námestí sa tak v rovnakom čase stretli sympatizanti ĽSNS, ich odporcovia aj náhodní okoloidúci. Na bezpečnosť a pokojný priebeh zhromaždení dohliadalo asi päť desiatok policajtov. Nitra sa rozdelila na dva brehy. My sme sa boli pozrieť na oboch stranách – foto aj video nájdete v článku.

Pri mestských témach ešte chvíľu zostaneme. Viete, že pozícia prednostu mestského úradu je stále obsadená len dočasne? Kedy bude riadne vymenovaný nový prednosta a kto ním bude, je otázne. Otázne je aj to, kedy mesto opraví dlažbu na Svätoplukovom námestí. Za jej poškodenie môžu autá, je teda oveľa širšieho záberu, a tým pádom aj oprava bude náročnejšia. Nepochybne ťažké je aj odstránenie nelegálne postaveného plota v mestskom parku. Oplotenie stojí bez povolenia už viac ako tri roky, avizované detské ihrisko za ním však nehľadajte. Podarí sa mestu čiernu stavbu konečne odstrániť?

Vo štvrtok skončilo diskusné turné primátora Nitry Mareka Hattasa. Na poslednom stretnutí sa rozprával s obyvateľmi Dielov, Kyneku, Mlynáriec a Párovských hájov. Na otázky občanov odpovedala aj mestská poslankyňa Jarmila Králová. Ak vás zaujíma, či primátor zodpovedal všetky otázky a čo najviac trápi obyvateľov dotknutých mestských častí, prečítajte si náš článok.

Pod Zoborom má vzniknúť veľké centrum popularizácie vedy. Podobné už funguje v Bratislave a ďalšie sú naplánované v Košiciach a v Žiline. V centre chcú širokej verejnosti predstaviť najdôležitejšie objavy ľudstva. Máme sa teda na čo tešiť. Do Nitry miery aj jedna z najobľúbenejších značiek Slovákov. Viete ktorá? Ak nie, potešte sa kliknutím na odkaz nižšie.

Žiaľ, týždeň priniesol aj udalosti, ktoré sa za pozitívne dajú označiť len veľmi ťažko. V pondelok ráno sa obyvatelia Šurian prebúdzali do rušného rána. Požiar zachvátil výrobnú halu v priemyselnom areáli. Hustý dym bolo vidieť na kilometre  ďaleko.

Mimoriadna situácia trápi aj nitriansku nemocnicu. Na ORL klinike fungujú v obmedzenej prevádzke. Akútni pacienti budú ošetrení na Klokočine, lôžkovú časť úplne uzavreli.

Zmeny podľa všetkého čakajú aj vlakové spojenie z Nitry do Bratislavy. Stačí vybudovať 20 kilometrov novej trate a cesta vlakom do hlavného mesta by mohla byť o polovicu kratšia. Určite si však v blízkej dobe dajte pozor na úpravu cestovného poriadku prímestskej dopravy. Kompletný prehľad nových odchodov autobusov nájdete tu.

Cesta, ktorú by mal zažiť každý, však nezačína na autobusovej ani vlakovej stanici v Nitre. Cestovateľské kino síce už nestihnete, no zážitky Nikoly Ryškovej z ciest po Transsibírskej magistrále si môžete prečítať stále. Veľmi milým podujatím bolo okresné kolo súťaže Šaliansky Maťko. Zaujíma vás, ako to na takejto súťaži vyzerá? Čítajte článok.

Veríme, že vás tento týždeň neskolila chrípka ani iné nepríjemné ochorenie. Čakanie na pondelok si môžete spríjemniť napríklad našou rubrikou Nitrianski muzikanti. O živote mimo tradičných koľají nám porozprával hudobník Juraj Janík.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password