Rieka predsa musí mať dva brehy…
Tak spieva Richard Müller v jednej zo svojich piesní. A Nitra ich aj má. Dokázala to na Svätoplukovom námestí, kde sa stretli sympatizanti ĽSNS, ich odporcovia, ale aj náhodní okoloidúci. Do parlamentných volieb zostáva mesiac. Politické strany a hnutia už nejaký ten piatok navštevujú slovenské mestá alebo dediny.
Ľudová strana Naše Slovensko si záujem a krúžky voličov prišla získavať aj do Nitry.
V porovnaní s inými politikmi sú návštevy ĽSNS v mestách o niečo búrlivejšie. Stranícke mítingy sprevádzajú protesty bez nenávisti, do ktorých sa zapájajú viaceré kandidujúce strany. Antikotlebovské turné podporuje napríklad KDH a koalícia PS-Spolu. „Niektorí nám zase vyčítajú, či to nie je z našej strany len lacná politická kampaň, či nezneužívame občianske protesty a či by sa do toho vôbec mali zapájať politici. Sú to samozrejme legitímne otázky,“ vyjadrila sa Irena Bihariová z PS-Spolu. Extrémizmom sa začala zaoberať pred 10 rokmi a patrí k dôvodom, pre ktoré sa rozhodla vstúpiť do politiky. „Postupne som na zhromaždení kotlebovcom prečítala menný zoznam členov či kandidátov ĽSNS, ktorí sú trestaní, stíhaní alebo odsúdení za rôzne typy násilných skutkov, vrátane ťažkých bitiek a vraždy,“ opísala jeden z viacerých protestov v mestách.
Krátko po 16-tej hodine sa eskaláciou nálad a príslušníkmi policajného zboru Svätoplukovo námestie doslova rozdelilo na dva brehy. Pri Divadle Andreja Bagara prebiehal míting kotlebovcov, pri Ponitrianskom múzeu protest proti nim.
Na pódium pri divadle, okrem iných, vystúpil Milan Mazurek aj Milan Uhrík. „Dnes začnem trochu netradične, lebo viete, mám veľmi dobrý zrak, a aj odtiaľto vidím usmiatu tváričku Lojza Hlinu, ktorý tam stojí,“ začal zostra Mazurek a pokračoval o liberáloch, ktorí nereprezentujú kresťanské hodnoty a tradičnú rodinu. Skutoční fašisti boli podľa neho „pacienti“ na druhej strane námestia. ĽSNS chodí medzi ľudí aj preto, lebo v mienkotvorných médiách nedostáva dostatočný priestor. Mazurek médiám vyčítal naoko objektívne informácie a uprednostňovanie štandardných politikov.
„Štát by sa mal starať, aby mladí ľudia mali na Slovensku aj perspektívu, aby si nemuseli brať hypotéky na 35 rokov, na byty za 120, 130, 150 -tisíc eur, postavené ešte za socializmu,“ povedal Milan Mazurek. Nevynechal ani tému dôchodcov, dobrovoľne nepracujúcich, zdravotníctva, cestnej infraštruktúry a ďalšie problémy, ktoré trápia Slovensko.
Zmyť mítingami biľag „fašistickej strany“ sa ĽSNS možno nepodarí, istotne im ale pomáha v predvolebnom súboji. Podľa prieskumov sa stále drží na druhej priečke za SMER-SD.
Pri náhodnej prechádzke cez námestie by ste ľahko mohli získať dojem, že slová liberál, fašista či dúha sú nadávky hrubého zrna. Z druhej strany názorového spektra – smerom od Ponitrianskeho múzea zatiaľ prebiehal nie až tak tichý protest. S transparentami sa tu už od 15.30 schádzali oponenti kotlebovských narátorov. Účastníci protestu Nitra bez nenávisti svoje názory vyjadrili bez násilia a konfliktov, ale nahlas. „Ako občania Nitry chceme poukázať na to, že Kotleba nie je riešenie. Spoločenskú frustráciu, ktorú mnohí pociťujeme, nevyriešia falošné, populistické a neodborné riešenia,“ odôvodnili organizátori protestu. Napokon sa na oboch stranách zišlo niekoľko stoviek ľudí a po Levoči, kde kotlebovci ukončili míting predčasne, Sobranciach, Senici a Nitre sa karavána pohne ďalej. V konečnom dôsledku, ako spieva Richard Müller, „máme smolu, lebo na večné veky sme stále spolu…“ Hoci! „Každý na inej strane rieky“.
Boli sme na oboch stranách „brehu“. Ľudia ešte nie sú pevne rozhodnutí.