Transsibírska magistrála: Vlaková legenda, ktorú by mal zažiť každý

Cesta, ktorú by mal aspoň raz za život absolvovať každý. Tak o výlete po Transsibírksej magistrále hovoria tí, ktorí nabrali odvahu a v ruskej Moskve nasadli do vlaku.

O zážitkoch z nevšedného cestovateľského dobrodružstva odohrávajúceho sa na koľajniciach križujúcich najdôležitejšie mestá Ruska bude už tento týždeň rozprávať Nikola Ryšková, študentka práva, ktorá miluje cestovanie, dobrodružstvo a spoznávanie nových miest, kultúr a učenie sa jazykov.

Ak si myslíte, že počas cestovania budete len nekonečne veľa dní sedieť vo vlaku, mýlite sa.

Transsibírska magistrála je železničná trať medzi Moskvou a Vladivostokom. Prejsť celú trasu trvá sedem dní. Neznamená to však, že vlak nikde nezastavuje. Práve naopak. Vlak jazdiaci po Transsibírskej magistrále zastavuje približne každé dve až tri hodiny a má viac ako 60 zastávok. Míňa 89 miest, medzi najväčšie patrí napríklad Perm, Jekaterinburg, Omsk, Novosibirsk alebo Krasnojarsk. „Vo veľkých mestách stojí aj  45 minút, naopak v malých mestečkách alebo dedinkách to môže byť zopár minút. Je len na vás, či sa znej rozhodnete vystúpiť a prebádať nejaké ruské mesto, alebo budete sedem dní vkuse na palube vlaku,“ opisuje cestovanie Nikola.

Transsibírska magistrála vedie cez Rusko. Okrem nej existuje aj Transmongolská magistrála, ktorá ide cez Rusko a Mongolsko až do čínskeho Pekingu.

Nikola Ryšková absolvovala takúto cestu trikrát. „Keďže som do Ruska šla študovať a nemala som čas absolvovať ju naraz, rozdelila som si ju na tri časti,“ vysvetľuje slovenská študentka. Na ceste sa podľa nej človek nenudí. Je to skôr obrovské dobrodružstvo. „Rusi sú veľmi komunikatívni a keď zistia, že nie ste Rus, tak dvojnásobne. Boli dni, ktoré som celé prerozprávala s cestujúcim vo vlaku,“ spomína Nikola so smiechom.

Na rozprávanie o Nikoliných zážitkoch z dobrodružstva po Transsibírskej magistrále sa môžete tešiť v Cestovateľskom kine: „Už len cestovanie samotnou magistrálou, objavovanie ruských miest, ich architektúry, spoznávanie nových ľudí a ich kultúry sú zážitky, ktoré si uchováte v srdci po celý život.“

Trasu podľa nej absolvuje veľké množstvo turistov.

Pokojnejšia je zima a jar, kedy je pre cudzincov príliš zima, naopak, v lete je magistrála plná turistov. Samotné cestovanie pritom ani nie je veľmi drahé. Lístky na vlak sa dajú zohnať za pár stoviek eur, najmä, ak si ich človek objedná dopredu. „Ubytovanie a strava sú v Rusku veľmi lacné. Na noc sa viete ubytovať v hosteli za sedem eur, obedové menu vás vyjde na dve, tri eurá,“ uvádza príklad Nikola. Podľa nej je problémom skôr čas. „Ak ju chcete celú prejsť a zastavovať sa aj v rôznych mestách, tak si musíte vyhradiť asi dva týždne. Navyše, naplánovať tento výlet tiež stoji kopec času,“ opisuje faktory, ktoré ľudí pred cestou odrádzajú.

Dobré je tiež pripraviť sa na fakt, že s anglickým jazykom človek v Rusku veľmi nepochodí.

Kvôli teplu vo vlaku a chýbajúcim sprchám je vhodné do batohu pribaliť krátke oblečenie a vlhčené obrúsky. „Podľa mňa je veľmi dobré, ak si po príchode do Ruska kúpite lokálnu sim kartu. Je lacná a počas výletu vám určite mnohokrát pomôže pri orientácii v jednotlivých mestách,“ uzatvára svoje rozprávanie Nikola Ryšková.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password