Nitra hľadá tlmočníkov, SPU plánuje kurzy slovenčiny a divadlá sa spájajú pri preprave utečencov

Univerzity rozširujú pomoc pre tých, ktorých postihol vojnový konflikt. Rozsah pomoci rozširuje aj mestský úrad a divadlá.

foto ilustračná: pixabay.com

Nitrianska radnica zverejnila výzvu – hľadá tlmočníkov

Mali by to byť ochotní a časovo čo najviac flexibilní ľudia, ktorí dokážu pomôcť s tlmočením do ukrajinčiny. Hlásiť sa treba prostredníctvom formulára pre dobrovoľníkov. Verejnosť tu môžu ponúknuť pomoc aj v rámci psychologickej, zdravotnej či právnej oblasti.

Hlásiť sa môžu aj dobrovoľníci, ktorí chcú pomôcť s voľnočasovými aktivitami pre deti, s koordináciou menších skupín, administratívou alebo prevozom ľudí a logistikou.

„Prvotným kontaktom pre ľudí utekajúcim pred konfliktom na Ukrajine v našom meste je COMIN – Komunitné centrum pre pracovnú a vedomostnú mobilitu v Nitre. Tu sa dozviete všetko, čo cudzinec potrebuje vedieť pri príchode do Nitry a čo súvisí s pobytom v Nitre,“ uvádza mestský úrad.

Cudzinci žiadosť o poskytnutie dočasného útočiska v zrýchlenom režime vybavia na oddelení cudzineckej polície. Utečenec s vystaveným dokumentom o „tolerovanom pobyte“ na území Slovenska sa bude môcť legálne zamestnať a bude mu poskytnutá zdravotná starostlivosť.

Vybrané divadlá sa spojili v dohode o preprave utečencov

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, Divadlo Actores Rožňava a Bábkové divadlo na Rázcestí sa spojili v snahe vytvoriť „sieť“ rýchlej prepravy osôb z ukrajinských hraníc do regiónov v okolí Nitry, Banskej Bystrice, Rožňavy ale aj iných miest.

„Musíme týmto ľuďom pomôcť dostať ich do bezpečia a takýmto spôsobom odľahčiť situáciu ktorá vznikla na východe Slovenska. Poväčšine ide o matky s deťmi ktoré potrebujú okamžitú a rýchlu pomoc,“ povedal riaditeľ Starého divadla Martin Kusenda.

V prípade potreby prevozu z ukrajinskej hranice do spomínaných miest má verejnosť kontaktovať Martina Kusendu (+421918742596) a Róberta Kobezdu (+421905440335) z Rožňavského Mestského divadla Actores.

Zber liekov, potravín a spotrebného materiálu divadlo dočasne z prevádzkových dôvodov prerušilo.

Pripomíname, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv a Slovenská lekárnická komora v spolupráci s rezortom zdravotníctva v spoločnom stanovisku dôrazne neodporúčajú, aby lieky boli súčasťou bežnej humanitárnej pomoci jednotlivcov, pre prevoze cez hrance totiž spadajú pod osobitnú katogóriu.

Opatrenia realizuje aj Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre. Na internátoch poskytne dočasné ubytovanie

Pomoc je adresovaná pre študentov, zamestnancov a rodinných príslušníkov postihnutých konfliktom na Ukrajine. Opatrenia sú zamerané na uľahčenie ich neľahkej životnej situácie.

SPU tiež poskytne bezplatné ubytovanie v internátoch pre rodiny študentov a zamestnancov, odpustí poplatky za ubytovanie predbežne na tri mesiace, bezplatne poskytne jedno jedlo denne pre študentov na I. a II. stupni štúdia v dennej forme. Títo študenti tiež môžu získať mimoriadne štipendium v sume 300 €.

Na základe individuálnych dôvodov budú študenti ospravedlnení z neúčasti na výučbe.

Študenti, zamestnanci a doktorandi ukrajinských univerzít môžu absolvovať akademické mobility, pracovné pobyty a postdoktorandské pobyty na SPU v Nitre. Univerzita chce študentom pomôcť aj v rámci sprostredkovaní brigád a pracovných ponúk, v Centre jazykov SPU tiež plánuje výučby slovenčiny a letné kurzy slovenského jazyka.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password