Nitra pripravuje ubytovanie pre utečencov. Niektoré zbierky sú prerušené, sklady sa naplnili

V meste pokračuje zbierka voľne predajných liekov a zdravotníckeho materiálu. Radnica sa pripravuje na plánovanú aj okamžitú pomoc.

Nitrianska radnica včera informovala, že mnohí mesto kontaktujú s ponukami na pomoc pre Ukrajincov: „K dnešnému dňu poskytlo ubytovanie vyše 50 ľudí, čo je dokopy približne 200 lôžok. K ním pribudnú aj mestské ubytovacie kapacity“. Verejnosť môže ponuky na ubytovanie ponúkať prostredníctvom formulára. Ubytovanie v týchto dňoch zabezpečujú zamestnanci mestského úradu.

Mesto chce byť pripravené na obe možnosti, teda nielen na vopred plánovanú pomoc, ale aj okamžitú. Kontaktným centrom pre utečencov zostáva COMIN. „V meste tiež vznikne logistické centrum, kam bude možné priniesť materiálnu pomoc. Tá poputuje nielen na slovensko-ukrajinskú hranicu, ale bude pokrývať aj konkrétne potreby ukrajinských detí, žien a seniorov, ktorí sem prídu,“ dodáva radnica.

Zbierku na konkrétne veci vyhlási vtedy, keď bude vedieť, čo presne chýba.

foto ilustračná: pixabay.com

Ozbrojené sily SR (OS SR) dnes informovali, že sklady sú naplnené a materiálnu pomoc nie je teraz treba nosiť do vojenských útvarov.

V meste priebiehalo viacero zbierok. Jednu organizujú OS SR priamo v krškanských kasárňach. Pomoc je teraz distribuuovaná a neskôr bude pokračovať podľa potreby.

Staré divadlo Karola Spišáka už včera na východ Slovenska odviezlo potrebné veci a v súčasnosti organizuje každý pracovný deň od 8. do 18. hodiny zbierku voľne predajných liekov a zdravotníckych pomôcok, ktorú pôjdu priamo na Ukrajinu.

Darovať môžete lieky na bolesť a horúčky (napr. Paralen, Ibalgin, Acylpyrin), ieky na kašeľ (napr. Mucosolvan, Stoptussin, ACC), lieky pri nádche (napr. nosové kvapky Nasivin, Olynth), lieky proti bolesti hrdla (napr. Strepsils, Neo Angin), lieky proti bolesti žalúdka a pálení záhy (napr. Maalox, Nolpaza), gély pri bolesti svalov a kĺbov (napr. Voltaren, Ibalgin), súpravy prvej pomoci – lekárničky, zdravotnícky materiál (obväzy, náplaste, dezinfekčné roztoky, rukavice) a zdravotnícke pomôcky (plienky pre deti a dospelých, fungujúce tlakomery, teplomery, oxymetre).

Zbierka bude prebiehať do 13. marca a ďalej podľa potreby. „Prosíme len o darovanie liekov, ktoré nie sú po exspirácii a ktoré nie sú otvorené,“ uvádza divadlo.

foto: FB Polícia SR – Nitriansky kraj

Prispeli aj policajti a občianski zamestnanci z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre a Centra podpory v Nitre.

„V nedeľu 27.02.2022 sme preto vyhlásili celokrajskú zbierku a už v priebehu hodiny sa hlásili jednotlivé policajné útvary, že už majú zozbierané veci,“ uvádza Krajské riaditeľstvo PZ v Nitre. Ide najmä o plienky, vlhčené obrúsky, toaletný papier, trvanlivé potraviny a príkrmy pre deti, hračky, omaľovánky, pastelky, ale aj oblečenie pre deti a deky. Zbierka je aktuálne prerušená. „Veci sú zatiaľ u nás a hneď ako nás celokrajský koordinátor pomoci vyzve, budú putovať ďalej,“ doplnila krajská polícia.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password