Nitra pomáha Ukrajine: Zbierky smerovali na východ, UKF poskytuje príspevok, Sekáč organizuje benefíciu

Samosprávy môžu teraz Ukrajine najviac pomôcť ubytovaním, hmotnou a finančnou pomocou.

foto: FB Polícia Slovenskej republiky

Najdôležitejšie sú zbierky a ubytovanie

To, čím môžu aktuálne samosprávy utečencom najviac pomôcť, sú zbierky s materiálnou pomocou a poskytnutie ubytovania. Nitrianska radnica vydala pokyny, informácie a kontakty, prostredníctvom ktorých môže verejnosť pomôcť, týkajú sa len Nitry. Ponúknuť ubytovanie je možné cez formulár. „Ďalšou dôležitou databázou je zoznam ľudí ochotných pomôcť iným spôsobom ako poskytnutím ubytovania. Vrátane materiálnej pomoci či prevozu ľudí postihnutých vojnovým konfliktom,“ uvádza radnica. Na tento účel slúži ďalší formulár. Ide o informácie určené primárne pre mesto Nitra. Prvým kontaktom pre ľudí z Ukrajiny bude v Nitre komunitné centrum pre cudzincov – COMIN.

Mesto sa snaží pomôcť koordinovaným spôsobom. V súčasnosti sú aktuálne viaceré iniciatívy. Odporúča sa využívať známe organizácie ako Človek v ohrození, Červený kríž, Mareena či platforma Kto pomôže Ukrajine a oficiálna webstránka, ktorú pripravila Slovenská republika.

Zbierku pre Slovenský Červený kríž zorganizovalo Staré divadlo Karola Spišáka a kasárne v Krškanoch

V nedeľu od 8. do 20. hodiny zbieralo najpotrebnejšie veci pre utečencov. Najčastejšie išlo o trvanlivé potraviny, balené vody a hygienické potreby najmä pre ženy a deti. Divadlo je členom Asociácie slovenských divadiel a orchestrov, ktorá v rámci pomoci spolupracuje s organizáciou Človek v ohrození. Riaditeľ divadla Martin Kusenda vo videu na sociálnej sieti zhodnotil, že foyer divadla sa zaplnilo za niekoľko hodín. Humanitárna pomoc napokon smerovala do obce Berezovec. „My to tu všetko vyložíme a potom smerujeme do Vyšného Nemeckého, kde nás už čakajú ľudia, ktorých máme prepraviť naspäť do Nitry,“ povedal Martin Kusenda a zároveň vyjadril vďaku za pomoc.

foto ilustračná: pixabay.com

Zbierky organizujú v Nitre aj Ozbrojené sily SR v krškanských kasárňach na Novozámockej ulici. Urgentné sú detské plienky (akékoľvek veľkosti), detské výživy, piškóty, hygienické vložky a tampóny, dezinfekčné mydlá, kojenecké balené vody, minerálky, čaje, jednorazové poháre, detský sunar, džúsy. Nižšiu prioritu majú trvanlivé potraviny, ovocie či nejaké výtvarné potreby pre deti. Netreba nosiť deky, prikrývky, oblečenie, hračky, obuv ani žiadne potraviny na varenie.

V Nitre žije viacero Ukrajincov. V reportáži Televízie Nitrička sa s niektorými rozprávala Saša Brixová.

Univerzita Konštantína Filozofa (UKF) poskytuje finančný príspevok a odpustenie poplatkov

Vedenie univerzity ponúka poskytnutie jednorazovej sociálnej podpory vo výške 150 eur. „O sociálnu podporu môžu požiadať všetci študenti, ktorých vojnový konflikt dostal do náročnej životnej situácie, bez ohľadu na národnosť,“ informuje UKF. Peniaze budú po schválení vyplatené v hotovosti v pokladniciach UKF. Žiadosť treba zaslať na oddelenie štipendií. Tiež je možné žiadať o odpustenie poplatkov za ubytovanie v študentských domovoch počas mesiacov marec a apríl.

Filozofická fakulta vzhľadom na situáciu umožňuje študentom z Ukrajiny, Ruska a Bieloruska zúčastňovať sa výučby dištančne aj po prechode na prezenčné vyučovanie. „V prípade otázok sa spojte prosím s vašimi pedagógmi, ktorí sú otvorení zhovievavej a empatickej komunikácii,“ doplnilo vedenie fakulty.

Benefičným swapom sa k pomoci pridáva nitriansky Sekáč

Prvý tohtoročný SWAP oblečenia organizovaný Sekáčom sa bude niesť v duchu solidarity. Všetky vyzbierané peniaze budú smerovať do organizácie Človek v ohrození a odtiaľ na pomoc Ukrajine. Konať sa bude 12. marca od 10. do 15. hodiny

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password