V Nitre otvorili centrum pre vojnových utečencov

Nitra je po Bratislave druhým slovenským mestom, ktoré minulý rok zažilo najväčší nápor odídencov z Ukrajiny. V meste bol pre nich zriadený Blue Dot (Modrý bod).

Do Nitrianskeho kraja utieklo pred vojnou na Ukrajine v období od mája 2022 do decembra 2022 viac ako 10-tisíc ľudí.

„Vznik Blue Dot COMIN v Nitre rok po vypuknutí vojny na Ukrajine je preto logickým vyústením kontinuálnej snahy mesta Nitra pomáhať ľuďom sužovaným vojnovým besnením u našich susedov,“ povedal Marek Hattas, primátor Nitry.

Po Bratislave, Košiciach a Michalovciach je Nitra štvrtým slovenským mestom, kde takéto centrum vzniklo.

Blude Dot COMIN bol otvorený 2. marca 2023, teda približne rok od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Centrum pre vojnových odídencov je určené najmä rodinám, matkám s deťmi a ohrozeným skupinám. Nájdu tu psychologickú, právnu a sociálnu pomoc.

Kontaktné miesto pre cudzincov má Nitra zriadené už niekoľko rokov, odteraz je zároveň aj „modrým bodom“, teda bezpečným miestom pre ľudí prichádzajúcich z vojnových oblastí.

„Mesto Nitra dlhodobo podporuje Kontaktné miesto pre cudzincov COMIN a Nitriansku komunitnú nadáciu, ktorých práca bola v posledných rokoch životne dôležitá pri poskytovaní potrebných informácií a služieb cudzincom, ako aj pri podpore krízovej intervencie a integrácie Ukrajincov v Nitre. Blue Dot ako medzinárodne uznávaný koncept podporuje a posilňuje iniciatívu COMIN,“ vysvetľuje Ivona Fraňová, koordinátorka integrácie cudzincov z COMIN.

UNHCR (Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov) a UNICEF (Detský fond OSN) založili viac ako 30 Modrých bodov v siedmich krajinách. V Nitre sa na zriadení podieľalo aj mesto Nitra, Nitrianska komunitná nadácia a Slovenská humanitná rada.

Pre Nitriansky kraj sa zriaďuje aj tím Mobile Blue Dot.

Podľa hovorcu mesta Nitry Tomáša Holúbeka bude oslovovať Ukrajincov žijúcich v ubytovacích zariadeniach a v odľahlých lokalitách. Zameria sa na ľudí so zdravotným postihnutím, starších ľudí a matky s deťmi, pre ktorých môže byť ťažké cestovať do Blue Dot COMIN v Nitre.

Blue Dot COMIN sa nachádza v budove na Cintorínskej 5 v Nitre na 2. poschodí (výťah k dispozícii). K dispozícii je od pondelka do piatku do 8. do 17. hodiny.

Foto: Roman Oravec

Televízia Nitrička

Forgot Password