Bod prvého kontaktu pre cudzincov presťahovali do väčších priestorov. MHD budú mať zdarma

Cudzinci prichádzajúci do Nitry dostanú prvotné informácie po novom v Domine.

V Nitre bod prvého kontaktu pre cudzincov prichádzajúcich z iných krajín plní COMIN – komunitné centrum pre pracovnú a vedomostnú mobilitu. Vzhľadom na súčasnú situáciu na slovensko-ukrajinskej hranici centrum presťahovali do väčších priestorov.

„COMIN doteraz fungoval v klientskom centre mestského úradu. Priestory sme nutne potrebovali zväčšiť. Nápor ľudí sa každým dňom stupňuje. Doteraz vybavili okolo 80 Ukrajincov osobne, ďalšie stovky telefonicky,“ vysvetľuje nitrianska radnica.

COMIN od 9. marca funguje v Centre voľného času Domino na Štefánikovej triede. Zamestnanci a dobrovoľníci tu pôsobia od 9. do 15. hodiny.

Okrem zamestnancov mestského úradu a dobrovoľníkov sa utečencom venujú aj tlmočníci a právnici. Ukrajinci tu dostané prvotné informácie o možnostiach ubytovania, získania stravy, oblečenia a údaje o pobyte na Slovensku. Pre deti tu bol zriadený aj detský kútik s prebaľovacím pultom či mikrovlnkou.

Cudzinci budú mať autobusovú dopravu v meste a kraji zdarma.

Nitriansky samosprávny kraj rozhodol o bezplatnej preprave prímestskou dopravou v kraji už minulý týždeň, v platnosti je od 9. marca. Je určené cudzincov, ktorí opustili krajinu a majú štatút cudzinca žiadajúceho o poskytnutie dočasného útočiska.

Zmenu dnes odsúhlasilo aj mestské zastupiteľstvo Nitry. Ukrajinci budú mať bezplatnú autobusovú dopravu v meste po predložení pasu, občianskeho preukazu alebo dokladu o tolerovanom pobyte na území Slovenskej republiky.

foto: FB Mesto Nitra

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password