20. týždeň: Studený a optimistický

A je to tu zas. Týždeň strieda nový a my vám prinášame pravidelný prehľad najdôležitejších udalostí uplynulých dní.

Pokračujeme v nastavenom tempe. Po dlhom „korona spánku“ sa prebúdzajú kultúrne inštitúcie, zdravotnícke zariadenia, zberné dvory aj obchodné prevádzky. Radnica naďalej podnecuje obyvateľov k zodpovednému správaniu. Jedným zo stimulov má byť lacnejšia MHD, ale aj stále uzavreté detské ihriská. Rodičia smútia, deti sa búria, ale nič sa nedá robiť. Mesto nemá kapacity na zabezpečenie potrebných hygienických opatrení, a tak pieskoviská a hojdačky ostávajú nevyužité. Nie je to však len o obmedzeniach, zákazoch a odporúčaniach. Samospráva v snahe podporiť ťažko skúšané prevádzky nebude tento rok účtovať poplatky za letné terasy na pešej zóne. „Uvedomujeme si ale, v akom zlom stave sú takéto služby. Je v našom záujme, aby sa udržali,“ povedal hovorca mesta na margo mimoriadnej úľavy.

Pozitívnym faktom je, že stále viac udalostí v meste ide mimo toľko omieľanej koronakrízy. V uplynulých dňoch sa radnici podarilo spustiť dlho pripravovaný dotazník o odpadoch.  Snahou je zistiť potreby a očakávanie obyvateľov s cieľom optimalizovať odpadovú politiku.

Oficiálnou sa stala aj kandidatúra Nitry na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026. O zámere ešte minulý týždeň rokovali poslanci mestského zastupiteľstva a zhodli sa na dvoch veciach: rozpočet v prospech kultúry môžu priškrtiť už len výzvou na dodávateľa chlebíčkov, a tak radšej takmer jednomyseľne odklepli 50-tisíc eur na prípravu prvého kola. Nitra je krásne mesto a rozhodne má čo ponúknuť. Vie to aj 8-ročný Leo, ktorý vás mestom pod Zoborom rád virtuálne prevedie.

Symbolika prebúdzania má bohatú históriu a na toto obdobie sedí ako uliata. Prebudiť sa zo zimného spánku, zo storočného zabudnutia ako Šípková Ruženka či po požití otráveného jablka na štýl Snehulienky je dnes príznačné najmä pre kultúrne inštitúcie a ich program. Svoje brány tento týždeň otvorilo Ponitrianske múzeum aj Nitrianska galéria. Internetový program však nezaniká. Galéria odpočítala sekundy do spustenia cyklu online besied s Dadom Nagyom a pokračuje tak v rozbehnutej propagácii slovenskej literatúry. Žiaľ, nie vo všetkých oblastiach sa novému po-koronovému režimu dá rýchlo prispôsobiť. Organizátori obľúbeného mestského trhu Nitránsky rínek ohlásili jeho májový výpadok, najbližšie sa tak môžeme tešiť až na septembrové podujatie.

Veci sa pohli aj na úrovni samosprávneho kraja. Vyšší územný celok dostal zo skladu štátnych hmotných rezerv viac ako 10-tisíc  rýchlotestov na COVID-19 a rozhodol sa plošne testovať zamestnancov aj klientov zariadení sociálnych služieb. Najnovšie správy hovoria o nulovom počte ochorení, za čo pravdepodobne môžu včasné a razantné opatrenia.

Poslanci tiež na pondelkovom rokovaní odsúhlasili spolufinancovanie štyroch projektov v rámci programu zameraného na zvyšovanie povedomia o zmierňovaní dopadu klimatických zmien. Príroda sa posledné roky doslova blázni, jar prichádza predčasne, mrazy nás trápia vtedy, kedy by sme to čakali najmenej a najnovšie nás sužuje aj sucho. V boji za lepšie klimaické podmienky nezaostávajú ani obyvatelia jedného z nitrianskych sídlisk. Vysadili si komunitnú záhradu plnú voňavých byliniek, ktorých úlohou je spríjemniť prostredie, spojiť susedov a prilákať užitočný hmyz.

Postupné zmierňovanie pravidiel sa čoraz viac odráža v bežnom živote. Školstvo sa novej situácii prispôsobilo, žiakov však podľa všetkého návrat do lavíc tento školský rok neminie. Rozhodnutie by malo byť na rodičoch a opätovné vrátenie k bežnej výučbe dobrovoľné. Ako to celé dopadne, sa dozvieme v pondelok.

Okolnosti sa menia aj v zdravotníckych zariadeniach. Nitrianska nemocnica začala pred hospitalizáciou vykonávať pacientom ster na COVID-19, od štvrtka povolila v obmedzenom rozsahu aj návštevy. Uvoľňovanie opatrení v nemocniciach aj tak zrejme najviac poteší nastávajúce mamičky. Na zvládanie pôrodných bolestí už nemusia byť samé. Hlavný hygienik povolil prítomnosť otca pri pôrode.

O „zábavu“ mali tento týždeň postarané, tradične, policajti. Agresívny cestujúci rozbil sklenenú výplň autobusu po tom, čo ho šofér nechcel vpustiť dnu so psom bez náhubku. Traja mladíci sa zamotali do vlastnoručne upletenej drogovej siete, za čo sú obvinení z drogovej trestnej činnosti. Pred vyšetrovateľa krajskej kriminálky sa za lúpež a napadnutie postavili aj dvaja 15-ročný a jeden 14-ročný chlapec. Čerešničkou na torte nezodpovedného správania bolo šteňa zamknuté v skrinke na odkladanie nákupov. No uznajte. Dá sa pri takýchto chytrákoch nudiť?

V meste navyše pribúdajú zničené stromy. Či ide o vandalizmus alebo jednorazový čin, polícia nevie. Posilňuje hliadky a prosí občanov o zvýšenú pozornosť a súčinnosť pri dokumentovaní zvláštnej činnosti spojenej s poškodzovaním stromov. Páchateľom hrozí trest odňatia slobody v dĺžke jedného roka.

Poznáte našu pravidelnú rubriku o psychických poruchách? Informujeme vás v nej o chorobách duše, ktoré sužujú mnohých jednotlivcov a ich rodiny. Niektoré sa dajú liečiť, iné sú na celý život a nepomôžu ani lieky. Krehkosť ľudskej psychiky si všimli známe osobnosti, ktoré prostredníctvom výzvy 25 klikov pre dobrú vec šíria povedomie o psychických problémoch a dodávajú odvahu tým, pre ktorých je ich zvládanie náročnejšie a trpia skôr potichu. Do výzvy sa zapojili známe osobnosti z celého Slovenska aj športovci z Nitry.

Život v čase korona krízy nie je jednoduchý asi pre nikoho. Niekto trpí, lebo musí byť zavretý doma, druhému vadia rúška a iného sužujú finančné problémy. Na každý svár však existuje liek. O finančnú pomoc môžu štát žiadať zamestnanci i študenti, ostatné by mohol aspoň čiastočne vyriešiť úsmev. Troch zamrznutých máme za sebou, počasie sa bude zlepšovať – usmejte sa. Korona tu nebude večne a ani problémy s ňou spojené.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password