Nitrania si na Chrenovej vybudovali bylinkovú záhradku

Užitočné bylinky budú pestovať na vyvýšených záhonoch medzi panelákmi.

Petržlenová vňať alebo materina dúška medzi panelákmi na mestskom sídlisku? Takéto bylinky môže väčšina pestovať napríklad na svojich balkónoch, no pestrú ponuku nájdete už aj pod balkónmi. Podľa správcu vlastníkov bytov Róberta Mikulášika projekt vznikol na základe výzvy jedného zo susedov. Ten prišiel s myšlienkou vytvoriť v blízkosti bytov niečo, čo bude súvisieť s prírodou a ekológiou. „Prišli sme na to, že vyvýšené záhony by boli možno to najsprávnejšie,“ vraví zástupca vlastníkov.

Obyvatelia sa zamerali tiež na ekologickú stránku záhradky.

Na sídliskách je dnes menej hmyzu ako kedysi. Aj tento problém majú vyriešiť bylinkové záhony. Vysadené boli preto rastliny liečivé, využiteľné v kuchyni a vo veľkej väčšine i kvitnúce. Cieľom bola účelnosť záhonov, zveľadenie a oživenie okolia, ale aj snaha prilákať hmyz a vytvoriť aj u detí vzťah k prírode.

„Podporujeme takéto komunitné aktivity. Je to úžasné, keď sa susedia spoja a začnú si skrášľovať svoje okolie,“ vyjadril sa zástupca primátora Nitry Miloslav Špoták, ktorý tiež spomenul, že mestská kompostáreň prispela privezením kompostu.

Ďalším benefitom záhradky je boj proti sídliskovej anonymite.

Spoločná starostlivosť o kúsok zelene môže vytvárať a zlepšovať susedské vzťahy. „Ja sa tomuto veľmi teším, pretože myšlienka bola aj spojiť obyvateľov. Každý má svoju rodinu, má svoje aktivity a toto nás tak trošku spojilo aj spoločnou prácou, a nie je nad to, mať vlastnú bylinkovú záhradu,“ hovorí obyvateľka sídliska a spolutvorkyňa projektu Mária Grežová. Komunitnú aktivitu financoval grantový program mobilného operátora a obyvatelia veria, že ňou inšpirujú aj obyvateľov iných mestských sídlisk.

Na stavbu záhrady sa bola s kamerou pozrieť aj TV Nitrička. Zábery si môžete pozrieť v reportáži redaktorky Zuzany Stryčekovej.

Zdroj foto: archív TV Nitrička

Televízia Nitrička

Forgot Password