Ide sa bojovať o titul. Pomôcť môže každý

Mestskí poslanci odsúhlasili kandidatúru mesta Nitra na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 a súčasne schválili aj finančné prostriedky vo výške 50-tisíc eur na prípravu prvého kola.

Titul prináša podľa vyjadrenia vedenia mesta okrem získania prestíže aj mnoho pozitív. „Zrekonštruujú sa kultúrne priestory, podporí sa cestovný ruch, vytvoria sa podujatia pre rôzne skupiny obyvateľov a prebudí sa záujem o kultúru u mladých,” prezrádza Tomáš Holúbek, hovorca mesta Nitry. Schválenie kandidatúry podporuje aj súčasný primátor Marek Hattas: „Vďaka projektu EHMK má Nitra obrovskú príležitosť ukázať sa na kultúrnej mape Európy, kde právom patríme. Vychádzajme zo slávy a histórie nášho mesta a pozerajme sa do budúcna, reflektujme na zmeny, ktoré sa za posledné roky udiali okolo nás. Pred nami sa nachádza bod zlomu kultúry a kultúrnosti nášho mesta. Bude to náročná a neľahká práca, ale my to zvládneme.“

Nitra má šancu zabojovať o titul rovnako ako fínske mestá. Podľa informácií sa jedno z nich stane tiež Európskym hlavným mestom kultúry 2026 a bude „dvojičkou“ s jedným slovenským mestom.

Len pripomíname, že zo slovenských miest sa doteraz podarilo získať tento titul iba Košiciam. Mesto z ocenenia výrazne profitovalo – vďaka projektu sa zrekonštruovali značné časti košickej kultúrnej infraštruktúry, výrazne sa zvýšil cestovný ruch v regióne a celkovo sa zmenil vzťah obyvateľov ku kultúre. Projekt taktiež, podľa informácií, umožnil zapojenie nezamestnaných a seniorov.

Netreba však zabúdať ani na to, že sa niekoľkokrát spomínali aj problémy s prevádzkou zrekonštruovaných objektov, čo pripomenul na 17. mimoriadnom mestskom zasadnutí poslanec Dovičovič: Hlavný problém je udržateľnosť, tá je kľúčová. Košice majú s tými objektami, ktoré postavili dodnes dosť veľké problémy.” Na jeho poznámku zareagoval aj primátor mesta Marek Hattas: Ja hovorím, poučme sa z toho. V Košiciach boli svojho času problémy s udržateľnosťou pretože sa tie budovy nemohli používať na komerčný prenájom, ale skúsme to nastaviť tak, aby to fungovalo.”

V snahe o získanie titulu rozbehli kompetentní viacero krokov – na projekte pracuje cez 40 ľudí z nezávislej kultúrnej scény, zriaďovanej kultúry, odboru kultúry na nitrianskej radnici aj z oboch miestnych univerzít.

Systém tak podporujú najmä dobrovoľníci.

Mesto Nitra taktiež spustilo dotazník, ktorý zaznamenáva názory obyvateľov na kultúrny život v Nitre. Ten je možné vyplniť do 15. mája 2020. Nachádza sa na titulnej webovej stránke mesta Nitra (www.nitra.sk). V nasledujúcich dňoch sa od samosprávy tiež dočkáme vytvorením tímu odborníkov, ktorí predostrú vizuálnu identitu projektu.

Hneď po vyhlásení výzvy na predkladanie prihlášok do akcie Európske hlavné mesto kultúry 2026 Ministerstvom kultúry SR zareagovalo mesto Nitra prípravou plánu projektu. Mesto chce nastaviť novú Stratégiu rozvoja kultúry a kultúrneho cestovného ruchu na roky 2020 – 2030. Nová stratégia má byť moderný dokument, ktorý si bez problémov prečítajú všetci obyvatelia Nitry, a ktorý jasne pomenuje kľúčové kultúrne akcie mesta, ciele ďalšieho rozvoja a finančné mechanizmy na podporu kultúry v meste,“ vysvetľuje Irena Lehocká, koordinátorka pre prípravu kultúrnych centier.

Projekt Nitra 2026 bude príbehom mesta a ľudí, ktorí v ňom žili a žijú. Nie príbehom vymysleným, ale reálnym, ktorý odzrkadľuje silné momenty aj problémy v meste a rozpráva príbeh budúcej kultúrnej Nitry v roku 2026,” dodáva Tomáš Holúbek, hovorca Nitry.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password