Silovo-kondičný tréner: Nikdy sa nám nepodarí zlú stravu „vypotiť“ v posilňovni

Dušan Szabó sa už niekoľko rokov venuje práci silovo – kondičného trénera. Pripravuje na sezónu profesionálnych hokejistov, ale pracuje aj s ľuďmi, ktorí sa chcú cítiť lepšie. Okrem iného nám porozprával o tom, akú dôležitosť pri výkone zohráva kvalitný spánok, na ktoré doplnky výživy by sa mali športovci zamerať, či aký vek u detí je ideálny na zaradenie silového tréningu.

Ako dlho pracuješ ako kondičný tréner?

Začínal som ako osobný tréner v komerčnom fitness centre pred asi ôsmimi rokmi. Mojimi klientami boli ľudia, ktorí chceli zmeniť postavu a cítiť sa lepšie.

Čo je podstatou tvojej práce?

Hlavná časť mojej práce sa odohráva v posilňovni. Základom každej spolupráce je jednoznačne dôvera, realistické ciele a konzistentnosť. Snažím sa vysvetľovať zverencom všetky aspekty lepšej výkonnosti, naučiť ich trpezlivosti a zlepšiť stravovacie návyky. Rovnako sa snažím podľa individuálnych potrieb nastaviť stravu, pohyb a regeneráciu.

Ako veľmi dôležitá je pre dobrú formu správna strava?

Strava je neoddeliteľná súčasť športového výkonu. Či už ide o rekreačných alebo profi športovcov. Nikdy sa nám nepodarí zlé stravovanie „vypotiť“ v posilňovni. Zamyslime sa, ktorý športovec bude rýchlejší, ten, čo má 5 – 10% tuku alebo ten s 25%? Nie som zástancom striktných diét, ale dôležité je zohľadniť pomer kalorický výdaj vs. kalorický príjem. Znie to celkom jednoducho… 

A čo spánok? Je naozaj taký podstatný?

Určite áno. Tréning je totiž stres pre telo. Keď telu doprajeme kvalitný oddych vo forme spánku, dokážeme zúročiť svoje tréningové snaženie a dáme telu priestor, aby sa adaptovalo na vystavenú záťaž. Pred tréningom, hlavne silovým, je pre mňa veľmi dôležitá informácia, koľko moji zverenci spali.

Pripravuješ aj profesionálnych hokejistov. Ako vyzerá ich letná príprava?

V prvom rade je podľa mňa dôležité, aby sa hráči nespoliehali len na letnú prípravu. V kontexte celej sezóny je to len zlomok času. Preto by mali mať aj počas sezóny krátky, ale intenzívny silový tréning. 

Čo sa týka samotnej prípravy, snažíme sa hráčov postupne adaptovať a nastaviť nejaký vrchol pred začiatkom sezóny. Začíname teda s vyšším objemom, robíme viac opakovaní a viac sérií cvikov. Taktiež pracujeme na mobilite a snažíme sa ich pripraviť na intenzívnejšie bloky, v ktorých ideme viac do výbušnosti a rýchlosti, čo je kľúčová schopnosť hlavne v hokeji. Momentálne fungujeme v režime 4x silový tréning a 2x atletický.

Ako sa za posledné roky zmenil pohľad na silovo – kondičnú prípravu? 

Myslím si, že najviac sme sa posunuli vo vnímaní samotného športovca na ihrisku. Hráč už nemusí byť iba silný a za každú cenu zdvihnúť 200 kg v drepe. V tréningu využívame jednonožné varianty, prvky vzpierania, skoky, či koordinačné cvičenia. Taktiež máme cvičenia na zlepšenie vestibulárneho systému a koordinácie

V akom veku by mal mladý športovec začať so silovým tréningom?

Príprava detí a mládeže by mala určite zahŕňať postupné zaradenie základných cvikov ako drep, ťah, tlak či výpad. Treba rozlišovať a nie dávať jednoznačné odpovede. Záleží to aj od psychického vývinu dieťaťa, ale 8 – 10 ročný mladý športovec bude zo silového tréningu určite profitovať.

Aký máš názor na doplnky výživy? Ktoré látky a vitamíny sú dôležité pre športovcov?

Názov hovorí za všetko – sú to doplnky. Základom je vyvážená strava, dobrý spánok a snahu v tréningu podporíme kvalitným proteinom. Samozrejme netreba zabúdať na vitamíny D, C, multivitamín, zinok či magnézium. 

Veľa ľudí začne s posilňovaním alebo so športom iba kvôli chudnutiu. Čo si o tom myslíš a čo odporúčaš svojim klientom? 

Zhrnul by som to asi takto – silový tréning je nástroj dlhovekosti a jeho efektivitu by sme nemali merať spálenými kalóriami. 

Kristína Fáberová

Zdroj foto: archív Dušan Szabó

Televízia Nitrička

Forgot Password