Kým dýcham, žijem

Ako o krste knihy v dobrom povedali zamestnanci Panta Rhei po ukončení krstu knihy, takýto krst knihy, ktorý sa konal v priestoroch kníhkupectva, ešte nezažili.

Krst knihy „Kým dýcham, žijem“ bol naozaj nezabudnuteľným zážitkom pre všetkých zúčastnených. Bol nielen plný emócií, sĺz vďačnosti a dojatia, objatí a vzdania úcty hlavným hrdinom knihy, čo k tejto téme knihy určite patrí. Ale zároveň počas krstu bolo vo vzduchu cítiť obrovskú ľudskosť a prítomní sa trochu aj pobavili. Veď radosť a smiech sú korením života.

Krstu sa zúčastnili onkologickí pacienti, ktorí cez svoje životné príbehy sa stali hlavnými hrdinami knihy, ich príbuzní, tiež zástupcovia najnámejších organizácii pomáhajúcich onko pacientom, ako napríklad Liga proti rakovine, Nie rakovine, Lymfoma a Leukémie Slovensko. Na krst prišli nielen priatelia, ale aj ľudia, ktorých táto téma zaujíma, ba dokonca sa počas krstu pristavili aj náhodní okolidúci, lebo ich pritiahli vyrieknuté slová.

Knihu napísal sám život. Celý príbeh začal v roku 1991, keď malé len deväťročné dievčatko menom Katka si prechádzalo rakovinou svojej mamy. Diagnostikovali jej kariónom prsníka v terminálnom štádiu. Popri diagnóze jej lekári uštedrili aj nepriaznivú prognózu: „Máte tri mesiace života,“ znela prognóza lekárov. Z troch mesiacov bolo sedem úžasných rokov, kedy Katkina mama mohla byť pri svojej dcére a jej dvoch súrodencoch.

Počas daných siedmych rokov sa Katka od svojej mamy učila ako zvĺadať rakovinu, ako ju prijať, pochopiť a ako si sám človek vie popri medicínskej liečbe pomôcť vo svojom uzdravovaní.

Neskôr, keď mala Katka takmer tridsať rokov, sama si prechádzala vážnych ochorením lymfatických uzlín, kedy sa takmer rok liečila. A práve pri svojom procese uzdravovania začala využívať všetko, čo sa kedy od svojej mamy pred rokmi naučila.

A aby toho nebolo v živote Katky málo, o pár rokov po jej vlastnej diagnóze, bola diagnostikovaná aj Katkina sestra. Agresívny mozgový nádor znela diagnóza. No ěste to nebolo všetko a diagnostikovaných na rôzne typy rakoviny bolo tiež niekoľko jej blízkych priateľov.

Jeden z jej blízkych, Andrej, ju pri recidíve svojho mozgového nádoru požiadal o pomoc. Súhlasila okamžite.

Veľmi veľa sa rozprávali, aby zistila, ako presne Andrej vníma svoju chorobu, ako vníma samotný život, ako posledné roky žil a ako sa o seba staral, alebo skôr nestaral. Na základe ich rozhovorov mu Katka vytvorila akýsi manuál, kde mu presne popísala krok za krokom, postup a možnosti, ako sa postaviť k tejto neľahkej situácii.

Andrej jej rady a tipy z manuálu začal praktizovať a svojím procesom uzdravovania prechádzal oveľa s väčšou ľahkosťou. Veľa sa počas tejto cesty sám o sebe dozvedel, veľa vecí si uvedomil, veľa vecí vo svojom živote zmenil.

Vnímal ako mu všetky rady pomáhali, a preto Katku začal jemne nabádať k tomu, aby z jeho manuálu vytvorila naozajstnú knihu, ktorá by tak, ako mohla jemu, mohla pomáhať stovkám ďalších ľudí.

Katka sa rozhodla a vytvorila koncept knihy. Vedela z vlastnej skúsenosti, aké dôležité sú rady a tipy vychádzajúce zo skúseností skutočných ľudí, ktorí si rakovinou prešli. Preto si do svojej knihy prizvala šesť silných ľudí s ich príbehmi o zvládaní rakoviny.

Knihu písala od srdca a čerpala z vlastných bohatých skúseností a písala ju pre všetkých ľudí akokoľvek dotknutých rakovinou. Písala ju nielen pre pacientov, ale aj pre ich príbuzných a priateľov. Veľmi dobre totiž vedela, ako zložité je byť v pozícii pacienta, ale tiež aj v pozícii príbuzného či priateľa.

Pre píbuzných a priateľov je v knihe venovaná špeciálna kapitola.

Pretože ľudí, ktorí nevedia ako majú pristupovať či komunikovať so svojím blízkym onko pacientom, je stále viac a viac.

Kniha je písaná veľmi zrozumiteľnou a láskavou rečou, aby jej porozumel každý čitateľ. Nie je to žiadna náročná psychologická kniha, ani žiadna ezoterická kniha. Autorka ju napísala veľmi ľudsky pre bežných ľudí, ako je ona sama.

V knihe nenájdete žiadne odstrašujúce detailné popisy diagnózy.

To je totiž to posledné, čo si chce čerstvo diagnostikovaný onkologický pacient, alebo jeho príbuzný prečítať. Kniha je zameraná na povzbudenie a podporu, aby ich neľahkú situáciu zvládli s odhodlaním, vierou a aj kvapkou humoru, ktorý je autorke vlastný.

Podľa údajov získaných z Ligy proti rakovine, za uplynulý rok pribudlo takmer 40 000 novodiagnostikovaných onkologických pacientov.

To je približne 109 nových pacietntov denne. Z nich každý má niekoľkých svojich príbuzných a blízkych. Autorka všetkým z nich podáva pomocnú ruku a pomáha psychicky ľahšie zvládať rakovinu.

Televízia Nitrička

Forgot Password