Na Mestskom úrade v Nitre sa rokovalo o pomoci Ukrajincom. Ponúka ju Staré divadlo aj univerzity

Nitra sa pridala k samosprávam, ktoré pripravujú pomoc pre obyvateľov Ukrajiny.

Počas noci zo štvrtku na piatok prúdili na územie Slovenskej republiky stovky obyvateľov Ukrajiny, ale aj občanov iných krajín (zdroj foto: FB Polícia Slovenskej republiky)

Nitra síce nepatrí k mestám v blízkosti hranice s Ukrajinou, o pomoci Ukrajincom utekajúcim pred vojnou sa však dnes ráno rokovalo aj na mestskom úrade. Na stretnutí sa zúčastnili zástupcovia štátnych podnikov, univerzít, tretieho sektora, Nitrianskeho samosprávneho kraja, Nitrianskeho biskupstva, Slovenského Červeného kríža a odborníci, ktorí dlhodobo pracujú s cudzincami a ľuďmi v krízových situáciách.

Podľa slov primátora Nitry Mareka Hattasa sa na stretnutí najmä snažili nájsť a identifikovať priestory pre obyvateľov Ukrajiny, ktorí utekajú pred situáciou v ich krajine.

„Stanovili sme si nejaké základné kapacity. Hovorili sme o tom, kde by sme mohli spraviť taký základný tábor, respektíve triedenie ľudí, ktorí by prišli z Ukrajiny,“ uviedol primátor prostredníctvom sociálnej siete. Témou bolo aj to, čo bude nasledovať ďalej – teda napríklad ubytovávanie ľudí na internátoch alebo v menších priestoroch tak, aby im bol zaistený aj istý komfort.

“Dohodli sme sa, že každý identifikuje vlastné kapacitné možnosti. Časť ubytovacích jednotiek by mohla vzniknúť na univerzitných internátoch, neziskové organizácie oslovia svoje databázy dobrovoľníkov, určité možnosti má aj mesto. Myslíme na to, že prichádzať k nám budú najmä zraniteľné skupiny obyvateľstva, teda seniori, deti a ženy. Pripravení musíme byť preto nielen kapacitne, ale aj schopnosťou ponúknuť im zdravotnú starostlivosť, školské pomôcky pre deti, prípadne možnosť uplatniť sa na trhu práce, jednoducho – urýchlený vstup do nového bezpečného života,” hovorí primátor Hattas.

foto: pixabay.com

Nitra je posilnená skúsenosťou z koronakrízy, projektu záchrany asýrskych kresťanov, aj zo systematickej pomoci cudzincom v centre COMIN.

Primátor spomína tiež možnú zmenu zákonov, ktoré treba doriešiť v súvislosti s ľuďmi prichádzajúcimi zo susedného štátu. „Za mesto Nitra poviem iba jediné, sme pripravení naozaj na akúkoľvek situáciu. Treba povedať, že na hraniciach je to momentálne pokojné, ale treba sa pripraviť na čokoľvek a tak to aj berieme,“ dodal Marek Hattas, ktorý smeruje do Národnej rady, kde sa bude hlasovať o súvisiacich zákonoch.

Na dnešnom stretnutí zaznelo viacero informácií, ktoré budú predostreté v parlamente. Pôjde najmä o uľahčenie uplatnenia cudzincov na našom trhu práce, zabezpečenie sociálnej a zdravotnej starostlivosti a možnosti vstupu detí do vzdelávacieho systému.

Pomoc ponúka Staré divadlo Karola Spišáka a univerzity.

„Moji kolegovia, ako aj ja osobne, sme pripravení vyraziť ihneď, ak o to budeme požiadaní. Keďže nemám vodičský preukaz na autobus, budem šoférovať menšie 9 miestne auto. Ak budeme môcť pomôcť aj inak, urobíme to,“ vyjadril sa riaditeľ Starého divadla Martin Kusenda v rámci poskytnutia divadelných dopravných prostriedkov na prevoz utečencov z hraníc.

Mesto Nitra vyjadrilo včera Ukrajine aj symbolickú podporu vyvesením ukrajinskej vlajky pred mestským úradom.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password