V Mlynoch dostanú vakcínu aj deti. Od pondelka sa situácia sprísni

Od budúceho pondelka sa minimálne na 3 týždne zavedú dočasné sprísnené protiepidemické opatrenia. Predseda vlády SR Eduard Heger na tlačovej besede po rokovaní vlády uviedol, že opatrenia majú slúžiť najmä na stabilizovanie kritickej situácie.

zdroj: FB Mesto Nitra

Počet hospitalizovaných pacientov s ochorením Covid-19 sa aktuálne blíži k 3000 a približne 80 % z nich nie je zaočkovaných, míňajú sa lôžka s pľúcnou ventiláciou aj miesta na jednotkách intenzívnych starostlivostí. Hrozí riziko, že nebude možné poskytovať dostastočnú starostlivosť pre všetkých pacientov, týka sa to plánovaných operácií aj výjazdov sanitiek. Najviac ohrození sú v týchto chvíľach podľa predsedu vlády nezaočkovaní, sprísnené pravidlá sa preto zavádzajú aj na ich ochranu.

Lockdown je pre nezaočkovaných. Opatrenia sa však sprísnia aj pre očkovaných

Vo verzii Covid automatu v4.3 sa dostáva do popredia skupina OP – ľudia po očkovaní proti Covidu a tí, ktorí ochorenie prekonali, resp. uplynulo najviac 180 dní od prekonania.

Nezaočkovaní budú mať prístup do esenciálnych obchodov, ako sú potraviny, drogérie či lekárne. Skupina OP bude mať prístup do všetkých obchodov. Nebudú sa tiež musieť niekoľkokrát do týždňa testovať, pričom testy pre tých zamestnancov, ktorí sa nechcú očkovať, budú zamestnávateľom hradené len do konca mesiaca. Aktualizácia 19. 11. 14.50 h: režim OTP nebude na pracoviskách platiť od 22. 11. ale neskôr.

Hromadné podujatia budú už len pre zaočkovaných, no aj pre tých sa podmienky účasti na podujatiach sprísňujú. Ďalší krok, ku ktorému by situácia mala smerovať, je uvoľnenie opatrení pre zaočkovaných.

V bordovom okrese Nitra sú hromadné podujatia pre OP povolené pri maximálnom počte 100 osôb a povinným zoznamom účastníkov. (Pri prechode do červenej farby zostáva podmienkou zoznam s maximálnou účasťou 200 osôb, v oranžovej a zelenej farbe budú podujatie pre skupinu OP bez obmedzení). V prípade OTP sa v bordovej Nitre môže podujatia zúčastniť najviac 6 ľudí, pre „ZÁKLAD“ sú podujatia zakázané. Rovnaké pravidlá platia pre bohoslužby. Celé znenie Covid automatu v4.3

Ak sa situácia zlepší, opatrenia sa môžu uvoľniť aj skôr.

„Zdravotníctvo je na hrane. Chcel by som preto v prvom rade apelovať na občanov, aby sa správali zodpovedne, aby limitovali svoj pohyb podľa možnosti čo najviac,“ vraví minister obrany Jaroslav Naď. Pripomína tiež, že nie je vhodné zúčastňovať sa hromadných protestov, kde sa výrazne môže šíriť ochorenie.

Myslia aj na tých, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu očkovať.

„Skutočných kontradindikácií očkovania nie je naozaj veľa,“ uviedla doktorka Elena Prokopová. Dodala, že za prekážku v očkovaní budú brané tie kontraindikcie, ktoré sú uvedené v súhrnnej informácii o lieku, tej ktorej vakcíny. Existujú však aj dočasné kontraindikácie a aj tie budú brané do úvahy. Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský pripomína, že práve chronicky chorí by sa očkovať mali, aby u nich Covid nemal výrazne zhoršený priebeh. Svoje obavy majú konzultovať s odborníkmi.

Ľudia, ktorí majú vzhľadom na svoj zhoršený zdravotný stav obavy z vakcinácie sa podľa kompetentných budú môcť obrátiť na odborníkov v konzultačných centrách, ktoré chce zriadiť rezort zdravotníctva. Títo ľudia by si nemali test platiť sami, úplne bez testu sa však pohybovať nemôžu, pretože majú chrániť aj seba.

V piatok v Mlynoch zaočkujú aj deti

Ešte pred pár dňami Nitriansky okres potreboval 131 novozaočkovaných obyvateľov vo veku nad 50 rokov, aby sa vyhol čiernej farbe. Primátor Nitry Marek Hattas včera počas zasadnutia mestského zastupiteľstva uviedol, že už chýba len 49 zaočkovaných, takýto údaj uvádzala aj webstránka korona.gov.sk. V Nitre zatiaľ naďalej pokračuje očkovacia stratégia. Vo vybraných kultúrnych domoch sa očkovalo na prelome týždňov, mobilné tímy sa tam majú vrátiť po 28 dňoch. Na prelome tohto týždňa prídu mobilné tímy do ďalších dvoch kultúrnych domov.

zdroj: FB Mesto Nitra
OC MLYNY, 1. poschodie piatky a soboty 10:00 – 18:00 (prestávka 13:00 -14:00)
POLIKLINIKA KLOKOČINA, použite vchod vľavo, prízemie, chodba a priestory pod schodiskomstredy 7:00 – 12:00
POLIKLINIKA CHRENOVÁ, použite vchod vľavo, 1. poschodie, priestory jedálne vedľa rehabilitačného centrapondelky 7:00 – 13:00
Stále je tu možnosť podstúpiť vakcináciu na poliklinách a v obchodnom centre Mlyny

V Mlynoch bude v piatok 19. novembra prítomný aj pediater, vakcináciu tak môžu podstúpiť tiež deti vo veku 12 – 17 rokov. Dostanú dvojdávkovú vakcínu Comirnaty of Pfizer/BioNTech, musí s nimi prísť zákonný zástupca, ktorý predloží svoj občiansky preukaz a preukaz poistenca – dieťaťa. Pre dospelých je k dispozícii aj jednodávková vakcína Janssen.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password