V obci Veľké Lovce vysadili spomienkovú lipu pre obete pandémie

Vysadením lipy sa obec zapojila do celoslovenskej myšlienky.

foto: FB Skutočné obete

Spomienkovú lipu pre obete ochorenia Covid-19 vysadili v obci Veľké Lovce v okrese Nové Zámky koncom októbra. Podľa Marty Kasášovej, riaditeľky neziskovej organizácie Ruže sv. Alžbety, ktorá iniciovala výsadbu lipy, sú obyvatelia Veľkých Loviec ako jedna veľká rodina.

„Obyvatelia sa navzájom poznajú, sú tu veľké rodiny, bratranci, sesternice, široké príbuzenstvo, kamaráti a preto aj správy sa rýchlo šíria,“ vysvetľuje Marta Kasášová.

Aj vzhľadom na to v období covidu, vždy keď zaznel smútočný zvon, všetci takéto správy vnímali oveľa citlivejšie. Vedeli, kde bola cez deň či v noci záchranka, kto je s covidom v nemocnici, či má ťažký alebo ľahší priebeh, ale nevedeli, kto sa aj vráti domov.

Vysadením lipy sa obec zapojila do celoslovenského projektu, ktorým chce vzdať úctu obetiam pandémie. Symbolickou verejnou rozlúčkou ich odprevadili na večný odpočinok.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Rozlúčky sa zúčastnila aj Lenka Straková, predsedníčka občianskeho združenia Skutočné obete, ktoré spája priamych pozostalých a blízkych priateľov obetí koronavírusu.

Združenie pozostalým poskytuje psychologickú podporu a usiluje sa o scitlivenie rozhádanej spoločnosti. Poukazuje na to, že obete epidémie nie sú len čísla v štatistikách a neosobné úmrtia.

Okrem vysádzania spomienkových líp v slovenských obciach a mestách združenie iniciuje výstavbu pamätníka obetiam Covidu-19.

Televízia Nitrička

Forgot Password