Slovensko si dnes oficiálne pripomína obete pandémie koronavírusu

Pamätný deň obetí pandémie Covid-19 bol oficiálne stanovený na 6. marca v rámci novely zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch.

Foto ilustračná: Pixabay.com

Dnes 6. marca zároveň uplynuli tri roky od prvého potvrdeného prípadu koronavírusu na Slovensku.

„Spomíname s bolesťou na všetkých, ktorí nás predčasne opustili. Pripomíname si obetu zdravotníkov, ktorí bojovali v nemocniciach o záchranu životov. Myslíme na tých, ktorí ochorením trpia aj v týchto dňoch,“ uvádza občianske združenie Skutočné obete, ktoré pripomína, že v dôsledku ochorenia prišlo o život približne 30 tisíc ľudí.

Obeťou pandémie sa stal napríklad aj Jozef Horňák, ktorý v minulosti pôsobil ako vojak v 12. mechanizovanom prápore v Nitre. Po odchode do zálohy pracoval v nemocnici a pomáhal v boji s pandémiou.

Združenie tvoria rodiny a priatelia obetí Covidu-19. Svojimi aktivitami chcú spoločnosti pripomínať, že ich zosnulí blízki nie sú len čísla v denných štatistikách, ale reálne obete ochorenia.

OZ dodáva, že hoci pandémiu už prekrývajú aj iné témy, naša spoločnosť sa s ňou ešte ani zďaleka nevyrovnala: „Rodiny sa nevyrovnali so stratou milovaných. A my všetci sa musíme z toho, čomu sme čelili, poučiť, aby sa už neopakovali zlyhania, ktoré pandémiu sprevádzali“.

Pamätný deň obetí pandémie Covid-19 schválili poslanci Národnej rady SR počas schôdze v novembri minulého roka.

Pietnej spomienky sa počas prvého pietneho dňa zúčastnili aj zamestnanci regionálnych úradov verejného zdravotníctva. V Bratislave sa stretli na mieste, kde pre obete pandémie vznikne po revitalizácii priestoru oficiálny pamätník.

„V blízkosti Nemocnice Ružinov venovali obetiam a ich pozostalým minútu ticha a kvety následne položili k Centrálnemu krížu na Martinskom cintoríne v Bratislave,“ informuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

Foto: FB UVZ SR

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password