Kapacity ubytovania pre Ukrajincov sa podľa mesta rýchlo míňajú. Štát spúšťa rezervačný systém

Po niekoľkých dňoch chaosu Ministerstvo dopravy a výstavby SR dnes popoludní informovalo, že spúšťa štátny rezervačný systém pre odídencov z Ukrajiny. Ponuky na ubytovanie tu budú na jednom mieste a kapacity by sa mali zobrazovať v reálnom čase.

foto: Ministerstvo vnútra SR

Rezort dopravy systém pripravil v spolupráci zo Združením miest a obcí Slovenska. Má obsahovať všetky štátne zariadenia, ako aj zaregistrované hotely a penzióny. „Ubytovanie budú ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine, sprostredkovávať priamo z infopointov zamestnanci rezortu dopravy a ďalší vyškolení ľudia. Všetky štátne ubytovacie zariadenia a hotely budú pod jednou strechou, pričom voľné kapacity sa budú zobrazovať v reálnom čase,“ vysvetlil Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby.

Hotely, penzióny a ubytovne sa môžu registrovať prostredníctvom formuláru.

Ľudia z infopointov budú zabezpečovať odídencom ubytovanie v konkrétnom zariadení, vybavia rezerváciu a poskytnú im všetky dôležité informácie.

Informačný systém bude neverejný, ubytovanie bude koordinované z infopointov (veľkokapacitných centier), ktoré budú fungovať 24/7.

Ubytovacie zariadenia budú mať možnosť žiadať od odídencov aj doplatok za ubytovanie či stravu. V profile ubytovacieho zariadenia však musí byť jednoznačne uvedené, v akej výške tento doplatok bude. Systém tiež bude evidovať aj možnosti ubytovania pre ľudí s domácimi zvieratami.

„Upozorňujeme, že hotely, penzióny a ďalšie súkromné ubytovacie zariadenia budú môcť žiadať o príspevok za ubytovaných utečencov aj spätne, podmienkou je, že odídenec musí mať Doklad o tolerovanom pobyte,“ upozorňuje ministerstvo.

Podľa nitrianskej radnice sa kapacity veľmi rýchlo míňajú

Na výzvu mestského úradu o poskytnutí ubytovania dodnes zareagovalo vyše 110 ľudí.

Kapacity sa však podľa radnice veľmi rýchlo míňajú a hľadajú sa ďalšie. Ponúknuť ubytovanie je možné aj cez formulár zriadený mestom Nitra.

Poskytovateľov majú následne kontaktovať pracovníci COMINU, ktorý bol v priebehu týždňa, ako centrum prvého kontaktu pre cudzincov, presunutý do Centra voľného času Domino.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password