Oddelenia cudzineckej polície pracujú 24 hodín 7 dní v týždni: V Nitre vybavili približne 400 Ukrajincov

V súvislosti s vybavovaním žiadostí o dočasné útočisko zaznamenala polícia zvýšený počet žiadateľov na oddeleniach cudzineckej polície v Bratislave, Trnave, Dunajskej Strede, Nových Zámkoch a Nitre.

TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová s tým, že v pondelok (7. 3.) na týchto oddeleniach vybavili viac ako 1700 Ukrajincov a ich rodinných príslušníkov. Žiadateľmi sú najmä ženy s deťmi.

Ako pripomenula, od nedele (6. 3.) sa dá požiadať o vydanie dočasného útočiska aj vo veľkokapacitných centrách v Humennom a Michalovciach, kde je aktuálne minimálny počet žiadateľov. Potrebné doklady si tak možno vybaviť na jednom mieste bez zdržania.

Z týchto veľkokapacitných centier je zároveň pre vybavených žiadateľov zabezpečená kyvadlová doprava ďalej do vnútrozemia do ubytovacích zariadení.

„Pre osoby, ktoré požiadali o dočasné útočisko, je nevyhnutné, aby si ponechali doklad o tolerovanom pobyte pre potreby ubytovateľa (uplatnenie kompenzácii nákladov),“ zdôraznila Bárdyová. O dočasné útočisko je možné požiadať aj na ktoromkoľvek oddelení cudzineckej polície PZ, ktoré sú v mestách Bratislava, Dunajská Streda, Trnava, Trenčín, Nitra, Nové Zámky, Banská Bystrica, Rimavská Sobota, Žilina, Košice, Michalovce, Prešov a Ružomberok.

V prípade, ak cudzinci nedisponujú dokladmi, tak na oddelení azylu v Humennom. „Všetky uvedené pracoviská pracujú nepretržite. K dispozícii sú 24 hodín denne, sedem dní v týždni,“ dodala Bárdyová.

„Doteraz bezmála 400 ľudí požiadalo na Oddelení cudzineckej polície v Nitre o poskytnutie dočasného útočiska a počet čakajúcich narastá,“ informovala dnes nitrianska krajská polícia. Tri stránkové pracoviská sa rozšíria na sedem. Pri vybavovaní dokladov cudzincom pomáhajú traja tlmočníci z ukrajinčiny. „Chceli by sme preto poprosiť ďalších dobrovoľníkov o pomoc pri tlmočení z ukrajinčiny. Prihlásiť sa môžu na Oddelení cudzineckej polície v Nitre, Kalvárska 2, t.č. 0961303201, alebo do súkromnej správy na FB stránke – Polícia SR – Nitriansky kraj,“ dodáva polícia.

foto: FB Polícia SR Nitriansky kraj

Televízia Nitrička

Forgot Password