Cudzinecká polícia na Agrokomlexe vybavila viac ako 1600 utečencov z Ukrajiny

Počet prichádzajúcich postupne klesá, centrum zostáva otvorené 24 hodín denne.

Veľkokapacitné centrum (VKC) pre ľudí, ktorí utekajú z Ukrajiny funguje na nitrianskom výstavisko od 21. marca. Okrem cudzineckej polície tu pôsobia aj zamestnanci z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, pracovníci Migračného úradu rezortu vnútra a zamestnanci z Centra právnej pomoci z ministerstva spravodlivosti.

Cudzinecká polícia sa sem čiastočne presťahovala z kapacitných dôvodov, keďže v prvých dňoch po invázii bol nápor Ukrajincov, ktorí si potrebovali vybaviť doklady, veľký. Pracovisko pod Kalváriou je teraz určené len pre cudzincov z ostatných krajín.

Chod prevádzky zabezpečujú aj príslušníci Hasičského a záchranného zboru SR (HaZZ SR), dobrovoľní hasiči, rehoľné sestry, pracovníci Červeného kríža a tlmočníci.

Odídenci majú na Agrokomplexe k dispozícii minimálne 5 pracovísk. „Od začiatku prevádzky bolo vo VKC v Nitre vybavených 1686 utečencov, vykonaných 178 zmien adries a 55 utečencov našlo dlhodobé ubytovanie,“ informoval HaZZ SR.

Počet prichádzajúcich sa postupne znižuje.

Počas prvého týždňa fungovania centrum denne navštívilo približne 150 odídencov, od 1. apríla sa znížil cca na 50 denne. Centrum stále funguje 24 hodín denne. Hasiči a dobrovoľní hasiči tu situcáiu koordinujú v 12 hodinových zmenách. „V centre je k dispozícii detský kútik aj miesto na prebaľovanie s hygienickými potrebami. V prípade potreby môžu utečenci v centre prespať, čo od začiatku jeho prevádzky využilo na jednu noc 8 osôb,“ uvádza HaZZ SR.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password