16. týždeň: Boj s vírusom pokračuje na všetkých frontoch

Sviatky ubehli ako voda a po pondelkovej karanténnej oblievačke tu opäť máme záver ďalšieho „bežného“ týždňa.

Počet nakazených ochorením SARS-CoV-2 sa stále zvyšuje, a tak v rôznych oblastiach verejného života prebieha hĺbková pravidelná dezinfekcia. Po smetných nádobách prišili na rad autobusové zastávky, domy smútku, lavičky, zábradlia, madlá – jednoducho všetko, čo prichádza do priameho kontaktu s verejnosťou. Komplexné čistenie používaných priestorov i miest určených pre verejnosť prebieha aj v DAB. Vďaka tomuto opatreniu sa po odvolaní mimoriadnej situácie môžeme tešiť na veľmi rýchle spustenie bežnej divadelnej prevádzky.

S kultúrou to však v tomto období nevyzerá práve najlepšie. Väčšina inštitúcií premiestňuje svoju činnosť do online priestoru a tie, ktoré tak urobiť nemôžu, podujatia rušia. Internetovú cestu k návštevníkom si našlo napríklad regionálne múzeum v Mojmírovciach, ktoré prostredníctvom seriálu pravidelne približuje dejiny obce.

V nepriaznivej situácii sa nevzdávajú ani športové kluby, ktoré momentálne pre zavedené opatrenia nemôžu hrať. Hráči sadajú za herné konzoly, vďaka ktorým môžu vykonávať svoje remeslo priamo z gauča. Vo víkendovom e-turnaji Fortuna ligy môžete fandiť napríklad aj hráčovi FC Nitra Róbertovi Balážimu.

Neblahý osud postretol 42. ročník Medzinárodného festivalu neprofesionálnych akademických folklórnych súborov – Akademická Nitra. „Neostáva nám nič iné, len veriť, že obrovský kus práce, nadšenia a entuziazmu, ktorý členovia Výboru AN 2020 so svojimi spolupracovníkmi vložili do príprav festivalu, nevyjdú nazmar a zúročia sa v budúcnosti,“povedala Jana Čermáková z Oddelenia médií UKF.

Rušia sa sobáše, krsty sa odsúvajú a pohreby prebiehajú len za prísnych bezpečnostných podmienok. Pandémia zasiahla všetky oblasti života, nie len kultúru. Súčasným podmienkam sa však prispôsobiť vieme. Snáď nebudú trvať večne.

Ani radnica to v časoch koronavírusovej epidémie nevzdáva, práve naopak, v uplynulých dňoch ohlásila možnú kandidatúru na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026. Nitra spustila dotazník o úrovni kultúrneho života v meste. Zozbierané údaje by mali súžiť ako podklad pre tvorbu Stratégie rozvoja kultúry.

S vírusom bojujeme na všetkých frontoch. Nitrianska komunitná nadácia zriadila kampaň aj zbierku proti korone. Úlohou boja je popasovať sa s pandémiou finančným i nefinančným spôsobom v duchu hlavnej myšlienky Nitra verzus korona.

Nejakú formu pomoci v súčasnosti potrebuje viac ľudí, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Viaceré rodiny zostali izolované od svojho okolia, čo môže mať za následok zvýšený počet obetí domáceho násilia. Preto ak máte podozrenie na fyzické týranie, psychické násilie, sexuálne zneužívanie alebo kyberšikanu, nebuďte ľahostajní a volajte políciu.

Policajti majú v tomto období práce viac ako dosť. Zamestnáva ich žena v mestskej karanténe, museli riešili bitku na Borovej ulici aj problémových bezdomovcov. Nenudia sa ani na dopravnom inšpektoráte, napriek skráteným stránkovým hodinám majú zákazníkov takmer nepretržite. Evidencie vozidiel sa však dotklo rozsiahle pozastavenie povinností. Čoho sa týka a ako v tomto stave postupovať, sa dočítate v našom článku.

Radnica zas rieši nevhodné kŕmenie mestských zvierat. V poslednej dobe zaznamenali zvýšený úhyn rýb v mestskom parku, zbytočne uhynuli aj viaceré vzácnejšie druhy vodných živočíchov. V parku je pritom zriadený špeciálny automat na krmivo, v ktorom je zlisované seno. Stačí vložiť misku, vhodiť drobné a otočiť pákou. Sušenú potravu pre zvieratá odporúča aj veterinár.

Myslieť na slabých a zraniteľných je v povahe ľudstva, aj keď to nie vždy tak vyzerá. Práve teraz máme možnosť ukázať tú lepšiu stránku ľudskej nátury. Nitra sa pri príležitosti Svetového dňa hemofílie v piatok odela do červena. Je to pekné gesto solidárnosti a podpory ľudí, ktorí bojujú s toto liečiteľnou, no nie vyliečiteľnou chorobou. Sme predsa ľudia a našou úlohou je navzájom sa podržať aspoň pozitívnymi myšlienkami. Nájdu sa však medzi nami aj takí, ktorí bez váhania od slov prejdú k činom. Sú šikovní a dokážu to. Mesto práve takýmto dobrovoľníkom poskytlo priestor realizovať sa. Cez sociálne siete zverejnilo výzvu, do ktorej sa ľudia mohli zapojiť a organizovane šiť dnes tak prapotrebné rúška. Doteraz bolo pre Nitru zabezpečených 9-tisíc rúšok. Radnica po vyriešení najrizikovejších skupín obyvateľov začala ochranu tváre ponúkať aj širokej verejnosti.

Štatistiky hovoria jasnou rečou – chrániť sa musíme, veď nikto z nás v tejto chvíli nedokáže zaručiť, že bezpríznakovú formu koronavírusu nemá. Jednoznačne poprieť to môžu len otestovaní obyvatelia, a tých tak veľa nie je. Vedeli ste, že aj príprava na tesovanie COVID-19 má svoje pravidlá?

Okrem toho, že by sa po cigarete nemalo na COVID testovať, jednou zo zásad, ktorú by mal vo svojom živote zaviesť každý fajčiar, je definitívna stopka cigaretám. Podľa najnovších výskumov patria aj fajčiari k rizikovým skupinám ohrozených nákazou novým koronavírusom. Dôvodom je fakt, že COVID-19 postihuje v prvom rade dýchací trakt človeka, ktorý fajčenie poškodzuje. Na lepší dôvod sa čakať už naozaj neoplatí.

Dobrovoľný pakt s nepriateľom neprospieva nikomu. Veď čo by mnohí dali za pevné zdravie a fajčiari si ho tak ľahkovážne sami poškodzujú. Ukážkovým príkladom vďačnosti za každý hlboký nádych môžu byť deti trpiace vážnym genetickým ochorením SMA. V tomto pre nich neľahkom období však prichádzajú dobré správy! Riškovi sa po podaní najdrahšieho lieku na svete darí a peniaze naň vyzbieral už aj Alexko. Stále však ostávajú dve deti, ktoré na enormne drahú liečbu len čakajú.

Zmeny predsa nemusia byť len zlé. Aj keď to zvyčajne na začiatku býva ťažké, čoskoro sa dostavia prvé pozitíve výsledky. Na túto filozofiu zrejme vsadilo aj ministerstvo zdravotníctva, keď odvolávalo generálnu riaditeľku a ekonomického riaditeľa nitrianskej nemocnice. Vedením je dočasne poverený chirurg Milan Dubaj. Zúčastnené strany dúfajú v lepšiu komunikáciu a vo vyššiu snahu riešiť problémy.

Slnko je ešte zubaté, no pozor by sme si naň mali dávať už teraz. Podľa lekárky bol v posledných desiatich rokoch zaznamenaný vysoký nárast rakoviny kože, preto ochranu pokožky netreba podceňovať ani v jarných mesiacoch. Vitamín D môžeme počas voľných dní naberať aj bezpečne. Buďme preto rozumní a pokúsme sa súčasnú situáciu prežiť v čo najlepšom fyzickom aj psychickom zdravý. Používajte preto krémy s ochranným faktorom a preventívne sa pripravte aj na niektoré dopravné obmedzenia. My vám z redakcie Nitrianskeho hlásnika želáme príjemný zvyšok víkendu a úspešný štart do nového týždňa.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password