Nitra zvažuje kandidatúru na Európske hlavné mesto kultúry

Kultúra zohráva dôležitú úlohu v životoch ľudí už od nepamäti. V období pandémie svoju pozíciu len potvrdzuje.

Uvedomuje si to vedenie Nitry a spomenula si na to aj ministerka kultúry Natália Milanová, keď pre Denník N vyzdvihla dôležitosť a prínos najrôznejších podôb kultúry práve v časoch zúriacej koronavírusovej epidémie. A zrovna v tejto chvíli máte možnosť vyjadriť svoj názor na úroveň nitrianskej kultúry aj vy.

Radnica spustila dotazník o úrovni kultúrneho života. Poslúžiť má aj na zvažovaný projekt kandidatúry Nitry o titul Európske hlavné mesto kultúry.

V tomto období radnica pracuje na stratégii v oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu a zvažuje kandidatúru na projekt Európske hlavné mesto kultúry, ktorý sa má v roku 2026 po 13 rokoch opäť vrátiť na Slovensko. Odbor kultúry tak spustil prieskum o úrovni kultúrneho života v Nitre. Vyjadriť svoj názor môžu obyvatelia mesta, nitrianskeho regiónu aj všetci, ktorí do Nitry prichádzajú za prácou či vzdelaním. „Zozbierané údaje by mali následne poslúžiť ako podklad pre tvorbu Stratégie rozvoja kultúry v meste,“  povedal Henrich Varga, nitriansky odborný poradca pre komunikáciu.

Potrebu poznať názor obyvateľov Nitry zdôraznil aj primátor mesta Marek Hattas: „Chceme, aby bola Nitra živým mestom s fungujúcou a kvalitnou kultúrnou infraštruktúrou a atraktívnou kultúrnou ponukou, pretože veríme, že kultúra z nej dokáže urobiť lepšie mesto pre život. Bez obyvateľov Nitry to však nedokážeme.“ Cieľom dotazníka je prispieť k skvalitneniu úrovne kultúrneho života v Nitre a nastavenie dlhodobej stratégie v oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu.

Vyplnením dotazníka sa navyše môžete zapojiť do súťaže.

Zdroj: Mesto Nitra

Každý, kto napíše ako trávi svoj čas, s čím je v oblasti kultúry spokojný alebo naopak, čo mu v Nitre chýba, je v hre o 10 vecných cien, ako napríklad balíček regionálnych produktov, obraz maliarky Slávky Laurovej, detské knihy Enci, Benci od Krajského osvetového strediska či remeselný kozmetický balíček.

Prvým slovenským Európskym hlavným mestom kultúry sa stali v roku 2013 Košice. Vďaka projektu sa im podarilo usporiadať desiatky kultúrnych podujatí, premeniť miestne kasárne na kultúrne centrum či nevyužité výmenníky tepla na sídliskách na malé komunitné centrá. Nitra môže zožať podobný úspech. Stačí len pomôcť svojimi postrehmi.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password