Zaujímavosti z histórie: nitrianske pivo Corgoň

Nitriansku pivovarnícku a sladovnícku akciovú spoločnosť otvorili v roku 1896 a dala si za cieľ vyrábať pivo, ktoré bude určené aj na vývoz.

Nitrianska pivovarnícka a sladovnícka akciová spoločnosť bola založená v časoch Rakúsko-Uhorska a pri moci bol cisár František Jozef I. Akciovú spoločnosť na výrobu piva založili 4. novembra 1894 vo Viedni. Na čele týchto snáh bol nitriansky hlavný župan Viliam Thuróczy, kráľovský verejný notár Koloman Pongrácz a majiteľ pivovaru v Starom Plzenci Karol Wolf. „Cieľom bolo vyrábať pivo pre celé severozápadné územie bývalého Uhorska, ktoré by bolo určené aj na vývoz. Dostalo názov SALON SOR,“ uvádza sa na stránke pivovaru.

Výroba prvej várky sladu začala v januári 1896 a prvá ochutnávka sa konala v apríli. Odborníci sa zhodli, že to bolo jedno z najlepších pív v monarchii.

Zdroj: Klub priateľov starej Nitry

„Slávnostné otvorenie nášho pivovaru sa uskutočnilo 31. mája a hneď sa dostavili aj prvé úspechy,“ uvádza sa na webe. Po pive bol obrovský dopyt a odhadovaná kapacita 20 000 hl piva ročne sa musela zvýšiť až na 40 000 hl.

Za prvých osem mesiacov predali 12 482 hl piva, z toho 7 512 hl ležiakového. Hneď v prvý deň kúpil lekárnik Eduard Metzger 16 sudov piva, ktoré čapoval pri slávnostnom otvorení ním zriadeného parku okolo zoborskej kaplnky. „Už prvé objednávky krčmárov naznačovali, že ho budú piť nielen v Nitrianskej, ale aj Tekovskej a Trenčianskej župe,“ uvádza Klub priateľov starej Nitry na sociálnej sieti.

Za 1. Československej republiky pivovar rozšíril sortiment a začal produkovať špeciálne pivá ako Rekord 12% či Exquisit 12 %. Neskôr pribudli Československá Perla 14 % a Porter 16 %.

Zdroj: Klub priateľov starej Nitry

V roku 1926 sa podnik ocitol v ekonomických problémoch a 19. júna dočasne zanikol. Výroba sa opäť spustila až v roku 1953. V roku 1988 vznikla úplne nová značka piva, Corgoň pôvodne 14% ležiak. „Po privatizácii prešiel do súkromných rúk a dostal nové meno Karšay. Vďaka investíciám do rekonštrukcie sa náš pivovar stal 5. najväčším na Slovensku,“ uvádza Corgoň. Významným medzníkom vo vývoji pivovaru bol kapitálový vstup holandskej spoločnosti Heineken. Nový vlastník prispel k modernizácii procesu varenia piva, zmodernizovanie loga Corgoňa a etikety.

V roku 2004 sa pivovar presťahoval z Nitry do pivovaru v Hurbanove.

Zdroj: Klub priateľov starej Nitry

Na jar 2017 prekvapili dvoma unikátnymi pivnými novinkami – tankovým pivom Corgoň Legenda, ktoré nahradilo tankovú 10 % a 12 %, a Krčmárskym špeciálom. Legendu o kováčovi Corgoňovi pozná takmer každý správny obyvateľ Nitry, no ak si ju chcete pripomenúť, môžete tak urobiť v nasledujúcom odkaze https://www.nitrianskyhlasnik.sk/nitrianske-povesti-corgon/

Televízia Nitrička

Forgot Password