Ako prvú si predstavíme povesť o Corgoňovi, po ktorom máme pomenovaných množstvo športových klubov ale aj pivo. Viete kto bol, podľa rozprávania, tento slávny hrdina? Traduje sa, že Corgoň bol kováčom v nitrianskom Hornom meste.
Jeho pôvodné meno bolo Juraj, no ľudia ho zväčša volali práve Corgoň, čo v starom žargóne predstavovalo osobu obrovského vzrastu.
Juraj -Corgoň mal nadľudskú silu a každý obdivoval jeho urastenú postavu. Vďaka nej dokázal roztriasť celé Horné mesto, stačilo, aby raz udrel kladivom do svojej nákovy.
Svoju moc predviedol aj na bojisku, keď Turci napadli Nitriansky hrad. Ich neustále nájazdy uväznili obyvateľov mesta v obkľúčení. Počet obrancov bol čím ďalej menší a menší. Zdalo sa, že nepriateľ vtrhne cez hradný val. V poslednej chvíli si ľudia všimli obrovského muža so začiernenou tvárou a odevom. Bol to práve Corgoň, ktorý prišiel na pomoc nitrianskym vojakom rovno z vyhne.
Dolu po Palánku skotúľal kolosálne kamene, ktoré vniesli do tureckých bojových oddielov chaos. Najväčšiu paniku však nespôsobili kamene ale samotný Corgoňov vzhľad. Jeho nesmierne urastená postava v kombinácii so zadymenou čiernou tvárou pôsobili hrôzostrašne, pripomínal im démona z pekla. Nepriatelia dokonca tvrdili, že videli ako vytrháva obrovské kamene z masívnej steny, a pritom mu pomáhajú všetci diabli.
Po tomto výjave Turci nečakali dlho a dali sa na zbesilý útek. Takto sa podarilo Hornému mestu odraziť prvý nepriateľský útok. Na počesť hornomestského kováča dali obyvatelia vystavať jeho sochu, ktorá bude navždy symbolizovať Corgoňovu silu, odvahu a nepremožiteľnosť mesta.
V Nitre sa o tomto hrdinovi zachovalo aj porekadlo, ktoré znie: „Je taký silný ako Corgoň“.
Inšpiráciou pre sochu Corgoňa, ktorú zvečnil v rokoch 1820 až 1821 sochár Vavrinec Dunajský, bola grécka mytologická postava Atlasa. Tento mocný Titán bol potrestaný bohom blesku Diom. Atlas zaplatil za svoju vzburu tým, že musel niesť nebeskú klenbu na svojich pleciach, neskôr sa zobrazuje držiac na svojich ramenách celú zemeguľu. Atlas, atlant alebo telamón sa používa aj na označenie architektonicky nosných prvkov portálov. Je to plastika nesúca bremeno v podobe svalnatých mužských postáv. Majú funkciu stĺpov či pilastrov, čo vidieť aj na obrázku nižšie.
Do dnešných dní podopiera Corgoň nitrianske poschodia a stráži Horné mesto pred nepriateľmi. Stal sa tak neodmysliteľnou súčasťou Nitry a malým kúskom našej histórie.