Vo fakultnej nemocnici pokračujú s očkovaním. Na rad sa dostávajú zamestnanci ostatných zariadení v areáli

Druhá dávka vakcíny im bude aplikovaná po 21 dňoch. Z vyše 1500 zamestnancov COVID pozitivitou prešlo približne 400, cca 140 je aktuálne v karanténe.

foto: fb MZ SR

V nitrianskej fakultnej nemocnici, ktorá patrí podľa jej riaditeľa Milana Dubaja z pohľadu ochorenia COVID-19 medzi najvyťaženejšie, napreduje očkovanie pracovníkov. Vakcínu sem priviezli v sobotu 26. decembra. Ešte večer boli zaočkovaní viacerí zamestnanci nemocnice a odborníci. Podľa Tatiany Kubinec, hovorkyne fakultnej nemocnice, počas víkendu zaočkovali vrátane konzília odborníkov 130 ľudí.

„Dnešným dňom sme začali vakcináciu ďalších interných zamestnancov FN Nitra a zdravotníkov z okolitých zdravotníckych zariadení, ktoré sídlia v areáli FN Nitra (Kardiocentrum, Jessenius),“ dodala hovorkyňa.

Zamestnanci na očkovanie prichádzajú s negatívnym výsledkom anitgénového testu. Pri vchode do registračnej miestnosti dostanú poučenie, informovaný suhlas pacienta a dotazník pred podaním látky. Vypísané tlačivá predložia spolu s preukazom poistenca a výsledkom AG testu. Po vyzvaní sú zaočkovaní a s potvrdenou lekárskou správou o vakcinácii sledujú, či sa u nich vyskytne prípadná alergická reakcia. Ak sa do 15 minút nevyskytne, môžu odísť, pričom po 21 dňoch im bude aplikovaná druhá dávka vakcíny.

Očkovanie vo FN Nitra dnes pokračuje (zdroj: fb Fakultná nemocnica Nitra)

Za dnešok sa zatiaľ podarilo zaočkovať 325 ľudí, pričom vakcinácia prebieha každý deň od 10.00 h do 14.00 h. Viacerí zamestnanci však už prešli COVID pozitivitou, podľa zistených informácií ide o viac ako 400 zamestnancov nemocnice. „Aktuálne máme karantenizovaných cca 140 zamestnancov FN Nitra,“ uviedla Tatiana Kubinec.

V týchto chvíľach je v nemocnici s COVID ochorením, respektíve pozdrením naň, hospitalizovaných 163 pacientov, z toho 33 je na pľúcnej ventilácii.

Celkovo je v nemocniciach s potvrdeným ochorením 2426 ľudí, 209 z nich potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie. Za včera pribudlo v Nitrianskom kraji 22 RT-PCR pozitívnych testov, menej mal iba Trenčiansky kraj (5), viac Bratislavský (160), Košický (159), Banskobystrický (116), Prešovský (40), Žilinský (40) a Trnavský (27). Pribudlo aj 1219 pozitívnych antigénových testov.

V nemocnici stále potrebujú brigádnikov-dobrovoľníkov, už však nejde len o mužov, prijmú aj pomoc žien.

Či už pôjde o sanitársku prácu alebo nezdravotnícku dobrovoľnú činnosť. „Aktuálne dobrovoľníkov využívame aj pri evidencii zamestnancov a zdravotníkov počas vakcinácie,“ objasnila hovorkyňa FN Nitra, pričom dodala, že záujem je veľký, za čo ľuďom patrí vďaka.

foto ilustračné (zdroj: TV Nitrička)

Stále pretrváva zvýšený záujem o antigénové testovacie miesta.

Momentálne podľa Ministerstva zdravotníctva SR fungujú v Nitre na 3 miestach. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre testovanie až do odvolania nevykonáva. V nemocnici a v bývalých kasárňach pod Zoborom (na Jeleneckej ulici) vás otestujú iba počas pracovných dní. Väčšinou treba prísť najneskôr 30 minút pred zatvorením testovacieho miesta. „31. decembra budeme otvorení od 10. do 14. hodiny. Po Novom roku začíname v pondelok 4., 5. budeme otvorení štandardne, 6. sme zatvorení,“ vysvetlil Dušan Ondrek, manažér odberného miesta na Agrokomplexe. O predĺžení času na odbernom mieste minimálne vo FN Nitra neuvažujú, nie sú na to dostatočné kapacity zdravotníkov. Konkrétne časy sa môžu meniť. Aktualizácie môžete sledovať aj na webe rezortu zdravotníctva.

zdroj: health.gov.sk

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password