Imunita na koronavírus nevzniká hneď po očkovaní. Proces si vyžaduje čas

Prvá registrovaná vakcína sa podáva v dvoch dávkach. Kedy vzniká imunita po očkovaní na COVID-19?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 malo na Slovensku premiéru v sobotu 26. decembra. Prvým zaočkovaným bol infektológ Vladimír Krčméry. Vo Fakultnej nemocnici v Nitre aj v týchto dňoch v očkovaní pokračujú. Na rad sa postupne dostávajú zamestnanci nemocnice i zdravotníci zo zariadení, ktoré sídlia v jej areáli.

Ihneď po očkovaní nie je vhodné podľahnúť pocitu bezpečia. Dôležité je naďalej dodržiavať bezpečnostné zásady ako nosenie rúška či obmedzovanie sociálnych kontaktov.

Vakcína sa podáva v dvoch dávkach. „Už po prvej dávke dôjde k určitej imunitnej odpovedi organizmu, avšak na to, aby sa dosiahla sľubovaná účinnosť vakcíny je potrebná aj druhá dávka,“ pripomína Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Takýto postup na dosiahnutie a udržanie imunitnej reakcie je známy aj z očkovania proti iným ochoreniam, napríklad pri očkovaní hexavakcínou alebo proti preumokokom v detstve.

Druhá dávka sa podáva 21 dní po prvej dávke.

„Ochranný účinok vakcíny nastupuje približne po siedmich dňoch po druhej dávke. Vytvorenie imunity od podania prvej dávky po nastúpenie očakávanej imunitnej odpovede po podaní druhej dávky teda trvá približne mesiac,“ informuje ŠÚKL. Žiadna vakcína však nedokáže garantovať 100-perecentnú účinnosť, aj preto je potrebné byť aj po tomto období obozretní. Podľa súčasného stavu vedomostí je asi 95 zo 100 zaočkovaných ľudí reálne chránených pred vírusom. Ako dlho bude táto obrana trvať, v súčasnosti známe nie je.

Podľa dostupných odhadov je na dosiahnutie ochranného účinku potrebné zaočkovať aspoň dve tretiny ľudí.

Vakcína mRNA COVID-19 je schválená pre ľudí od veku 16 rokov. „Hoci je vakcína jedným z najúčinnejších spôsobov boja s pandémiou, jej efekt sa ukáže až po niekoľkých mesiacoch, keď sa preočkuje významná časť populácie. Dovtedy je potrebné dodržiavať nariadenia a odporúčania úradu verejného zdravotníctva,“ uvádza ŠÚKL.

Kto by nemal byť očkovaný?

Rovnako ako iné vakcíny aj mRNA Comirnaty proti COVID-19 má kontraindikácie. Očkovaní by nemali byť ľudia, ktorí trpia akútnym ochorením so zvýšenou telesnou teplotou. Opatrnosť je potrebná aj u ľudí trpiacich alergiami či precitlivenosťou na niektorú zložku očkovacej látky a pozor by si mali dať aj ľudia užívajúci lieky na riedenie krvi, so zníženým počtom krvných doštičiek alebo ochoreniami zrážanlivosti krvi. O očkovaní by sa mali s odborníkmi poradiť i tehotné a dojčiace ženy a neodporúča sa ani ľuďom, ktorým po prvej dávke vznikla extrémne silná alergická reakcia. „Osoby, ktoré boli v minulosti infikované novým koronavírusom, nemusia byť na začiatku očkované, avšak nič nenasvedčuje tomu, že by sa nemohli dať aj tieto osoby zaočkovať. Odporúča sa najskôr 3 mesiace po prekonaní ochorenia,“ informuje FN Nitra.

Po očkovaní je potrebné zostať 15 minút na pozorovaní.

Ak nebude mať pacient žiadne ťažkosti nie sú potrebné zvláštne opatrenia. Odporúča sa len telesné šetrenie a nekonzumovať alkohol. V prípade bolesti alebo horúčky je možné užiť antipyretiká. „Po očkovaní mRNA vakcínou môžu nastať lokálne a všeobecné reakcie ako prejav interakcie tela s vakcínou. Tieto reakcie sa zvyčajne vyskytujú do 2 dní po očkovaní a zriedka trvajú viac ako 1 až 2 dni,“ ubezpečuje nemocnica s tým, že reakcie na vakcínu sú väčšinou mierne alebo stredne závažné a vyskytujú sa o niečo častejšie po druhej vakcinácii.

Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password