Víkend v Nitre bude o horách, prírode, kultúre a sviatkoch jari

Turisti budú mať o program postarané v interiéri aj exteriéri. Avšak v pláne sú tiež finisáž výstavy, koncert pre Ukrajinu a jarné tradície.

foto ilustračná: archív TV Nitrička

Za jarnou flórou Zobora a po stopách geológie a histórie Zoborských vrchov

Turistické informačné centrum Nitra pripravilo prvý z výletov tohtoročného cyklu na sotobtu 9. apríla. Záujemcovia sa stretnú o 10. hodine pri altánku na rázcestí pred Špecializovanou nemocnicou sv. Svorada a vydajú sa na prieskum jarnou prírodou.

V rámci 15. ročníka festivalu Vysoké hory Nitra majú turisti o program postarané aj v nedeľu 10. apríl. Do Zoborských vrchov sa vyberú spolu s historikom a turistickým sprievodcom Matejom Šiškom.

Pätnásty ročník festivalu Vysoké hory Nitra sa pre lockdown a protiepidemické opatrenia nemohol konať v pôvodnom novembrovom termíne. Organizátori preto konanie festivalu presunuli na druhý aprílový víkend, 9. a 10. apríl tak v meste pod Zoborom bude patriť priaznivcom hôr, prírody a cestovania. Na mestskom úrade bude ripravená prehliadka filmov a prezentácií od viacerých osobností, horolezcov, cestovateľov a filmárov aj so sprievodným programom.

Slovenské poľnohospodárske múzeum ponúka jazdu vlakom

Areál múzea je v sobotu otvorený od 9.30 do 17.00 hod. Počas návštevy sa môžete odviezť vlakom Nitrianskej poľnej železnice alebo detským elektrickým vláčikom. Múzeum ponúka prehliadky skanzenu a ohnisko na opekanie. Okrem špekačiek si verejnosť môže priniesť korčule, bicykle či bedmintonové rakety. Brána múzea je zároveň využívaná aj ako vstup na prebiehajúci veľtrh Agrokomplexu Caravan Bike Tourist.

Nedeľa sa bude niesť v duchu kultúry a tradícií

Nitrianska galéria o 16. hodine privíta návštevníkov na finisáži výstavy λήθη – Léthé. Finisáž je spojená s komentovanou prehliadkou, ktorou vás v Galérii mladých prevedú autor výstavy Richard Marco a kurátorka Ľudmila Kasaj Poláčková.

O rovnakom čase začína pred Dominom na Štefánikovej triede krojový sprievod spojený s tradíciou vynášania Moreny. Sprievod bude mať namierené na Chrenovský most. Program bude zároveň oslavov jarných sviatkov.

Koncertná a výstavná sieť v Synagóge venuje program Ukrajine

Lamento pomáhame Ukrajine začne o 18. hodine. Cieľom iniciátorov je prostredníctvom štyroch vybraných diel ukrajinských skladateľov symbolickým spôsobom poukázať na pamiatku obetí vojnového konfliktu. „Jednou z nich, žiaľ, bola aj vynikajúca skladateľka Hanna Havrylets (11. apríl 1958 – 27. február 2022), profesorka kompozície na Hudobnej akadémii P. I. Čajkovského v Kyjeve, ktorej sa nedostalo včas nevyhnutnej lekárskej pomoci počas prvých dní invázie,“ uvádza organizátor OZ QUASARS.

Výťažok z dobrovoľného vstupného bude darovaný organizácii Človek v ohrození, ktorá je jednou z hlavných pomocníkov v prípade vojnového konfliktu.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password