Najbližší víkend v Nitre bude patriť festivalu Vysoké hory Nitry a poznávaciemu výletu na Zobor

Pätnásty ročník festivalu Vysoké hory Nitra sa pre lockdown a protiepidemické opatrenia nemohol konať v pôvodnom novembrovom termíne. Organizátori konanie festivalu presunuli na druhý aprílový víkend, 9. a 10. apríl tak v meste pod Zoborom bude patriť priaznivcom hôr, prírody a cestovania.

foto archív Rasťo Hatiar (zdroj: VHN 2022)

Ako je zvykom, hlavný festivalový deň sa bude konať v sobotu na Mestskom úrade v Nitre. Organizátor festivalu – Nitriansky horský spolok – pripravil prehliadku filmov a prezentácií od viacerých osobností, horolezcov, cestovateľov a filmárov. Program pre verejnosť začne o 9. hodine a prezentovaný bude v piatich blokoch.

Diváci uvidia ocenený a zároveň najnovší dokument Pavla Barabáša Dhaulágirí je môj Everest, ktorý je príbehom himalájistu Zoltána Demjána. Rasťo Hatiar sa predstaví s dvomi príspevkami. Dokument filmára Tomáša Galáska poukáže na výnimočný výkon zapísaný do histórie himalájskeho lezenia.

Dhaulágirí je môj Everest_archív K2 studio (zdroj: VHN 2022)

„Na festival zavítajú aj zaujímaví hostia. Trojica horolezcov Marián Šajnoha, Vlado Linek a Dušan Myslivec divákom v rámci 100. výročia založenia spolku JAMES priblížia históriu slovenského horolezectva od jeho počiatku v r. 1921 po súčasnosť,“ približuje program ogranizátor. Hory Južnej Ameriky návštevníci spoznajú vďaka prezentácii Petra Lacka, ktorý verejnosti priblíži dobrodružstvo v Andách, najmä v Bolívii a Peru.

Zastúpenie bude mať tiež Nitra.

Partia z Hideparku porozpráva o Ceste hrdinov SNP a o tom, ako prekonali samých seba. „Cesta mala charitatívny rozmer s finančným výťažkom pre chlapčeka, ktorý pomoc potrebuje,“ uvádzajú organizátori.

Výstava fotogrfií VHN 2015, foto P. Michalík (zdroj: VHN 2022)

Bonusom festivalu budú napríklad film Standu Mitáča o ceste Adršpašskými skalami, sprievodná výstava fotografií s tematikou hôr, cestovania, fauny a flóry či výstava detských výtvarných prác s podobnou témou, ako aj žrebovanie o hodnotné ceny.

V prípade priaznivého počasia bude program v nedeľu pokračovať poznávacím výletom na Zobor. Účastníkov prevedie historik a turistický sprievodca Matej Šiška.

Podrobný program festivalu VHN 2022

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password