Nitra oslávi sviatky jari s tradičným zvykom vynášania Moreny

Foklórny sprievod odprevadí Morenu od Domina k Chrenovskému mostu.

Jar prišla aj do mesta pod Zoborom. Mesto Nitra v spolupráci s Centrom voľného času Domino preto organizujú podujatie Sviatky jari. „Pridajte sa k sprievodu vynášania Moreny a oslávte tradičnými zvykmi príchod jari,“ pozýva verejnosť mestský úrad.

Program začne v nedeľu 10. apríla o 16. hodine pred CVČ Domino.

Krojový sprievod s Morenou sa vyberie smerom k Chrenovskému mostu, kde približne o 16.30 h, kde detské folklórne súbory z Nitry zaspievajú pieseň Morenička krásna. Cca o 16.50 h bude program pokračovať s piesňou Morena, Morena za koho s´ umrela. Podľa tradičného zvyku bude Morena upálená a utopená na Chrenovskom moste.

vynášanie Moreny patrí k najznámejším slovanským zvykom. Morenu – slovenskú bohyňu smrti a zimy, predstavovala slamená figurína v ženských šatách, ktorú ľudia nosili po dedine a potom ju spálili alebo hodili do potoka. Predkresťanská tradícia mala vyháňať choroby a smrť, ujala sa však aj v slovenskom folklóre. „Podľa jedných slamená figurína symbolizovala zimu, ktorej zničenie malo otvoriť cestu pre nástup jari a po nej leta. Podľa iných zase ide o personifikovanú smrť, ktorej odstránenie malo zaistiť všeobecnú prosperitu celému lokálnemu spoločenstvu,“ uvádza enviroportal. Morena sa vynášala väčšinou dve nedele pred Veľkou nocou, na tzv. Smrtnú nedeľu.

foto: vynášanie Moreny v Nitre v roku 2015 (archív TV Nitrička)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password