V lepších okresoch už respirátory v interiéri netreba. Od dnes sa zmierňujú ďalšie opatrenia

K zatiaľ najlepším – oranžovým patria okrem okresov Senec a Hlohovec aj dva okresy Nitrianskeho kraja.

foto ilustračná (pixabay.com)

Núdzový stav a s ním spojený zákaz vychádzania skončil 14. mája. Ministerstvo vnútra uvádza, že mimoriadna situácia, ktorá bola vyhlásená 11. marca 2020 stále trvá. Núdzový stav Vláda SR vyhlásila na jeseň 2020, platil od 1. októbra, po viacnásobnom predlžovaní mal trvať do 28. mája.

Napokon ho vláda zrušila predčasne.

Dôvodom bola novela zákona o hospodárskej mobilizácii, ktorú schválila Národná rada SR a 14. mája ju podpísala i prezidentka Zuzana Čaputová. Znamená to, že sa môžu prijímať opatrenia hospodárskej mobilizácie aj bez núdzového stavu.

Niektoré opatrenia sa uvoľnili už minulý týždeň. Od 17. mája je v lepších okresoch možné namiesto respirátorov používať rúška.

Opatrenia v súvislosti s možnosťou návštevy v nemocniciach sa začali uvoľňovať 14. mája, so športovými podujatiami 15. mája a od 17. mája sa ruší napríklad povinnosť nosiť respirátory v interiéroch. Týka sa to však len okresov s lepšou epidemiologickou situáciou. Teda tých, ktoré sa podľa Covid automatu nachádzajú v stupni Monitoring (zelené okresy), alebo v 1. (žlté) či 2. stupni (oranžové) ostražitosti.

„V štyroch okresoch sa situácia zlepšila natoľko, že sa ocitli v oranžovej fáze (II. stupni ostražitosti),“ uvádza ministerstvo zdravotníctva.

K zatiaľ najlepším – oranžovým patria okrem okresov Senec a Hlohovec aj dva okresy Nitrianskeho kraja. V Topoľčianskom a Nitrianskom okrese teda už v interiéroch nie je potrebné používať na prekrytie nosa a úst respirátor, postačí rúško, šál alebo šatka. V exteriéroch platí to, čo doteraz. Ak ste od odstatných osôb, s ktorými nežijete v spoločnej domácnosti, vziadelní 5 a viac metrov, rúško ani respirátor nie je potrebný. Na hromadných podujatiach v exteriéroch je rúško povinné aj v zelených, žltých a oranžových okresoch.

Televízia Nitrička

Forgot Password