Zaktualizovali pravidlá Covid automatu. Najlepšie je na tom Nitriansky kraj

Upúšťa sa od hromadného testovania. Pri vchode do obchodných centier už nebude potrebné kontrolovať teplotu. Ďalšie pravidlá určia farby okresov.

foto ilustračné (pixabay.com)

Vedúci Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík uviedol, že ide o tretiu aktualizácia Covid automatu, platiť má od 17. mája. Okrem iného ovplyvní testovaciu stratégiu, ktorá definuje akými testami sa má, kedy a kde testovať. Pri hodnotení epidemickej situácie sa na Slovensku bude vychádzať zo 7-dňovej incidencie, nie zo 14-dňovej, ako doteraz. Z toho vyplynú aj dynamickejšie zmeny vzhľadom na situáciu v regiónoch. K automatu pribudne príloha, ktorá rieši špecifiká jednotlivých rezortov. Presnejšie má určiť napríklad povinnosti pre prevádzkovateľov kín i športových aktivít.

Upravili farebnú škálu, aby bola jednoduchšia.

Okres Nitra patrí medzi lokality z najlepšou epidemickou situáciou

Od 17. mája nebude žiadny okres v čiernej fáze, v bordovej (III. stupni varovania) budú 2 okresy, v červenej (II. stupni varovania) bude 23 okresov a v ružovej (I. stupni varovania) je 50 okresov.

V 4 okresoch je situácia natoľko dobrá, že sa ocitli v oranžovej fáze (II. stupni ostražitosti). Sú medzi nimi aj okresy Nitra a Topoľčany, neďaleký okres Trnavského kraja – Hlohovec a okres Senec.

zdroj: MZ SR

Opäť sa výrazne uvoľnia pravidlá, ktoré vyplývajú aj z aktualizovaného Covid automatu

„Menia sa vyhlášky k prevádzkam, hromadným podujatiam, prekrytiu horných dýchacích ciest a k návštevám v nemocniciach. Terasy reštaurácií a fitness centrá v bordových okresoch ostávajú otvorené, aj keď podľa COVID automatu majú byť zatvorené. K uzatvoreniu pristúpime až v prípade zhoršenia situácie,“ uviedol rezort zdravotníctva.

Vyhlášky nadobudnú platnosť 17. mája, pre športovné podujatia 15. mája a pre návštevy v nemocniciach 14. mája.

 • Respirátory/rúška: V oranžových a žltých okresoch (v 1. a 2. stupni ostražitosti) bude povolené nosiť v interiéroch namiesto respirátora rúško (alebo iné prekrytie časti tváre). Na hromadných podujatiach v exteriéri bude povinné rúško.
 • Obchodné centrá: Vo všetkých okresoch sa ruší povinnosť merať teploty pri vstupe do obchodných centier, ruší sa tiež povinnosť preukazovať sa negatívnym test a jeho alternatívou. Zostávajú zatvorené sedacie sekcie a detské kútiky, aby sa tu ľudia zbytočne nezdržovali.
 • Konzumovanie na verejnosti:
  – zákaz konzumovania jedál a nápojov zostáva platný v bordových okresoch,
  – v červených a ružových je povolený v exteriéroch,
  – v oranžových (najviac 4 osoby alebo osoby zo spoločnej domácnosti) a žltých (najviac 6 osôb alebo osoby zo spoločnej domácnosti) okresoch už bude možné konzumať aj v interiéroch reštaurácií s dodržaním platných obmedzení.
 • Návštevy: Pre návštevy zdravotníckych zariadení platia viaceré výnimky: od 14. mája môžu na návštevu príjsť aj ľudia, ktorí sú zaočkovaní, majú negatívny test alebo prekonali koronavírus.
 • Umelé kúpaliská, wellnes, akvaparky, kúpele: Je nutné preukazovať sa negatívnym AG testom nie starším ako 24 hodin, alebo PCR testom nie starším ako 72 hodín. Počet návštevníkov závisí od farby okresu.
 • Fitnes centrá: V ružových, červených a bordových sa vyžaduje negatívny AG nie starší ako 24 hodín, alebo PCR nie starší ako 72 hodín.
 • Taxislužby: Vo všetkých okresoch, okrem zelených, môžu byť v jednom rade maximálne 2 cestujúci.

Šport

Od 15. mája je možná prítomnosť obecenstva na športových podujatiach v okresoch 1. stupňa varovania a lepších (zelená, žltá, oranžová, ružová). Povinný je negatívny výsledok PCR testu nie starší ako 72 hodín alebo AG test nie starší ako 24 hodín. Organizátor je povinný po dobu 14 dní viesť evidenciu divákov (meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu a telefonický kontakt), po uplynutí 14 dní je povinný tieto osobné údaje zničiť.

 • V ružových okresoch sú povolené do 25 % kapacity hľadiska, max. 250 ľudí v interiéri, 500 ľudí v exteriéri,
 • v zelených, žltých a oranžových: podmienky platné pre hromadné podujatia,
 • sedenie môže byť v každom druhom rade,
 • zakázaná je konzumácia jedál a nápojov,
 • pre súťažiacich platí povinnosť negatívneho testu.

Kultúra

 • Galérie, múzeá – výstavy: V 2. a 3. stupni varovania (červený, bordový) sú povolené len individuálne prehliadky. V lepších okresoch sa povoľujú skupinové prehliadky (maximálny počet určuje farba okresu).
 • Divadlá, kiná, ďalšie podujatia:
  – v bordových zakázané,
  – interiérové filmové podujatia sú v miernejších fázach povolené s maximálnou kapacitou v závislosti od farby okresu,
  – vo všetkých okresoch, okrem zelených, ktoré zatiaľ nemáme, je povolené iba sediace obecenstvo,
  – v oranžových a lepších okresoch budú povolené podujatia pre deti a školské skupiny.

Hromadné stretnutia

 • Svadobné hostiny, kary, oslavy:
  – v bordových a červených zakázané,
  – v ružových – interiér do 25 osôb, exteriér do 50 osôb,
  – v oranžových – interiér do 50 osôb, exteriér do 100 osôb,
  – v žltých – interiér do 100 osôb, exteriér do 250 osôb,
  – v zelených – státie do 50 % kapacity priestoru, interiér max. 500 osôb, exteriér max. 1000 osôb/sedenie: do 75 % kapacity priestoru, interiér max. 500 osôb, exteriér max. 1000 osôb
 • Bohoslužby, cirkevné a civilné obrady sobáša, krstu, pohrebu:
  – v zelených, žltých a oranžových sa kapacitné obmedzenia riadia podľa pravidiel pre hromadné podujatia v danom stupni,
  – v ružových, červených a bordových platí obmedzenie podľa veľkosti priestorov.
 • Ďalšie hromadné a kultúrne podujatia je možné organizovať podľa farby okresov

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password