„Testovaním to nekončí, musíme aj očkovať,“ hovorí primátor Hattas po 2. kole plošného testovania v Nitre

Tretie kolo plošného testovania v okrese prebehne nezávisle od toho, aké uznesenie prijme Vláda SR. Popri testovaní však treba aj očkovať. Primátor Nitry hodnotí aktuálnu situáciu.

zdroj: FB Televízia Nitrička

Po 2. kole máme minimálne dve dobré správy, povedal hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek. „Prvou dobrou správou je to, že sa nám vďaka aplikácii podarilo výrazne ušetriť čas čakania ľudí, ktorí mali záujem o testovanie,“ dodal hovorca, pričom druhou a podstatnejšou pozitívnou správou je podľa jeho slov skutočnosť, že v Nitre o polovicu klesol počet ľudí nakazených koronavírusom.

Podľa primátora Mareka Hattasa išiel priebeh 2. kola testovania v Nitre plynulo.

Rady sa síce niekde tvorili, ale čakanie bolo kratšie, ako pri predchádzajúcich testovaniach. „Zároveň sa nám podarilo otestovať približne rovnaký počet ľudí ako v 1. kole,“ hovorí primátor. Plošného testovania sa v tomto kole zúčastnilo o 2 600 ľudí menej, než minule. Primátor pripomína, že po prvom kole išlo takmer 1000 ľudí s pozitívnym výsledkom testu do karantény.

Vyššie čísla boli zistené v marginalizovaných skupinách.

Vzhľadom na to, že vírus sa v komunitnom prostredí šíri rýchlejšie, sa pozitivita na Orechovom dvore pohybovala okolo 5 až 6 %, s vyše 6 % sa prejavila na Borovej ulici. Situáciu s dodržiavaním karantény tu má pravidelne kontrolovať polícia. Pre prípadných pozitívnych ľudí bez domova je stále k dispozícii karanténne stredisko v Amfiteátri na Zobore.

zdroj: Úrad vlády SR

Radnica kontaktovala firmy, ktoré by mohli vykonávať PCR aj antigénové testovanie aj v priebehu týždňa.

V Nitre už síce pribudli platené odberné miesta, ale vzhľadom na výzvu Ministerstva zdravotníctva SR by malo byť postupne k dispozícii aj viac testovacím miest, ktoré budú pre obyvateľov zadarmo.

Tretie kolo plošného testovania prebehne nezávisle od toho, aké uznesenie prijme vláda.

Testovať sa bude v meste opäť tri dni. V piatok od 15.00 do 19.30 hod., kedy bude vykonaný posledný test. V sobotu a v nedeľu budú odberné miesta otvorené od 8.00 a posledné testy sa budú vykonávať najneskôr do 16.30 hod. Testovacích miest by malo byť aj tentokrát 42.

zdroj: fb Ministerstvo vnútra SR

„Testovaním to nekončí, musíme aj očkovať,“ hovorí primátor

Zaočkovaní sú už aj niektorí zamestnanci pracujúci pre mesto Nitra. Ide o pracovníkov z oblasti terénnej sociálnej práce. Z jedenástich sú zaočkovaní piati. Ostatní budú očkovaní neskôr alebo už koronavírus prekonali. Do Správy zariadení sociálnych služieb mesta patrí 215 zamestnancov, z toho 38 je zaočkovaných, ďalších sedem je objednaných. „Do 3. februára sú termíny na očkovanie vybookované, takže budeme čakať na ďalšie termíny,“ vraví primátor Hattas.

Vakcinácia je nevyhnutné tiež v prípade starších vekových kategórií V Zariadení pre seniorov na Zobore, ktoré je v správe mesta, chce očkovanie podstúpiť väčšina klientov. Zo 160 má o vakcínu záujem 124 klientov.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password