Seniori v Nitre napokon dostanú 3 kusy respirátorov

Distribúcia by mala začať v priebehu budúceho týždňa. Starší obyvatelia nájdu respirátory vo svojich schránkach.

Prednosta Mestského úradu v Nitre Martin Horák na zasadnutí mestského zastupiteľstva uviedol, že disitribúcia sľúbených respirátorov pre seniorov by mohla začať v priebehu budúceho týždňa. Radnica chcela pôvodne obyvateľom rozdávať namiesto jednorazových opakovateľne použiteľné respirátory. Každý obyvateľ s trvalým pobytom v Nitre vo veku nad 65 rokov mal dostať dva kusy, pričom v danom veku Nitru obýva viac ako 16 tisíc obyvateľov. Dokopy malo ísť o 33 tisíc ochranných masiek.

Prednosta úradu ešte počas minulotýždňového zasadnutia zastupiteľstva objasnil, že do súťaže sa dvakrát prihlásil záujemca, ktorý si nevšimol, že má ísť o viackrát použiteľné ochranné masky, navyše daný počet respirátorov v požadovej kvalite je náročné zohnať.

Zmluvy k neúspešným súťažiam boli automaticky vygenerované a následne budú zrušené odstúpením od zmluvy zo strany dodávateľa, objasnil Lukáš Daniš, na úrade dočasne poverený výkonom funkcie vedúceho odboru verejného obstarávania.

Magistrát bude preto napokon seniorom distribuovať jednorazové respirátory po 3 kusoch do schránok.

Opäť sa otvorila aj téma vitamínových balíčkov, ktoré dostali len niektorí nitrianski seniori, časť obyvateľov sa preto cítila dotknutá. Podľa poslankyne Anny Laurinec Šmehilovej pomoc touto formou iniciovala Rada seniorov, pričom balíčky boli distribuované cez seniorské organizácie v Nitre. „V tom čase naozaj sme boli viazaní GDPR a nebolo možné použiť údaje z evidencie mesta na to, aby sme vôbec vedeli distribuovať vitamínové balíčky konkrétnej vekovej skupine. Buď by sme pomohli niekomu, alebo nikomu,“ vysvetlila poslankyňa, pričom sa dopytovala, či je možné vitamíny poskytnúť aj ďalším seniorom.

„Medzičasom sa situácia v tejto oblasti dosť zmenila,“ reagoval prednosta Horák.

Jeho názor vychádza z informácií o štúdiách uvádzajúcich, že vitamíny, ktoré boli považované za účinné, nemajú ako prevencia pri koronavírusu taký zásadný význam. Na druhej strane tiež stúpa zaočkovanosť. Dvomi dávkami vakcíny by malo byť zaočkovaných 37 % obyvateľov nad 65 rokov. O ďalšej distribúcii vitamínov sa teda neuvažuje. „Samozrejme, keď sa zastupiteľstvo uznesie, že máme nakúpiť vitamíny, tak sa podľa toho zariadime,“ dodal prednosta.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password